Korony pełnoceramiczne

Wykonując korony i mosty na własnych zębach i implantach współczesna stomatologia dysponuje wieloma rozwiązaniami. W przypadku koron czyli pojedynczych uzupełnień zębów najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie koron pełnoceramicznych, które zbudowane są z najmocniejszej jednorodnej porcelany. Korony pełnoceramiczne wykonywane są w technologii cyfrowej CAD – CAM na podstawie skanu zębów, a następnie po zaprojektowaniu w komputerze wycinane są w cyfrowych frezarkach z bloków porcelany.

Zastosowanie jednorodnych pełnoceramicznych bloków ogranicza do minimum ryzyko pękania, odpryskiwania czy ścierania się porcelany w porównaniu do starych metod wykonywania koron porcelanowych na podbudowie metalowej na którą napalana była z proszku i płynu mało wytrzymała porcelana.

Korony pełnoceramiczne są bardzo estetyczne, gdyż cała grubość korony to porcelana, która naturalnie przepuszcza światło identycznie jak naturalny ząb. Stare korony na podbudowie metalowej blokowały przechodzenie światła przez zęby co powodowało, iż miały one szary nienaturalny kolor.

W sytuacji braku kilku zębów wykonywane są mosty, które cementowane są na sąsiadujących z luką zębach. Również w takim przypadku nowoczesna protetyka ma obszerne zastosowanie. Niewielkie braki zębowe uzupełniane są mostami pełnoceramicznymi zbudowanymi tylko z porcelany takiej samej jak w przypadku koron pełnoceramicznych.

Bardziej rozległe braki zębów uzupełniane są mostami porcelanowymi na bazie cyrkonu. Cyrkon to bardzo mocny materiał w kolorze zęba na który napalana lub frezowana jest porcelana. Cyrkon za sprawą swoich właściwości estetycznych zastąpił stopy metalu, stosowane w tradycyjnych metodach kiedy to napalano porcelanę na konstrukcji metalowej. Cyrkon również wykonywany jest w cyfrowej technologii CAD – CAM za sprawą czego jest bardzo precyzyjnie dopasowany do zębów. Po zaprojektowaniu cyrkonu w komputerze, wycinany jest na frezarkach numerycznych, a następnie po wypaleniu go w specjalnych piecach przez kilka godzin w temperaturze ok. 1800°C uzyskuje ostateczny kształt, kolor i wytrzymałość. Tak przygotowany bardzo estetyczny cyrkon jest podbudową dla porcelany. Porcelana na cyrkonie wykonywana jest różnymi technologiami: napalania, frezowania, prasowania. Zastosowana konkretnej metody uzależnione jest od indywidulnej sytuacji w jamie ustnej pacjenta. Nasza pracownia nie ma ograniczeń w stosowanych metodach więc zawsze korzystamy z rozwiązań najlepszych dla pacjentów.

W Centrum Sanadent wykonujemy również licówki porcelanowe. Licówka to bardzo cienki (0,5 – 0,6mm), a równocześnie mocny płatek porcelany mocowany zębach przednich umożliwiający zmianę kształtu, koloru zębów bez niszczenia ich struktury. Często wykonujemy licówki bez szlifowania zębów. W powstawaniu licówek wykorzystujemy również cyfrowe technologie CAD – CAM. Licówki wycięte z bloków porcelany są piękne, mocne i odtwarzają naturalny wygląd nowych zębów.