Okluzja w stomatologii. Kluczowe informacje
Ortodoncja

Okluzja w stomatologii. Kluczowe informacje

Okluzja, czyli właściwe dopasowanie zgryzu, jest istotnym aspektem zdrowia jamy ustnej. Definiuje ona sposób, w jaki zęby górne i dolne stykają się ze sobą podczas ruchów żuchwy, w trakcie żucia i w pozycji spoczynkowej. Prawidłowa okluzja jest kluczowa dla efektywnego procesu żucia, mówienia i ogólnego zdrowia stomatologicznego. W tym artykule zagłębimy się w tę tematykę, omawiając nie tylko definicję okluzji, ale także jej nieprawidłowości, wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz metody leczenia.

Przeczytaj również: Erozja zębów a próchnica – poznaj różnice

Spis treści:

Czym jest okluzja?

Okluzja to harmonijne dopasowanie zębów górnych i dolnych w trakcie różnych ruchów żuchwy. Prawidłowa okluzja umożliwia równomierne rozłożenie sił podczas żucia, minimalizując nierównomierne zużycie zębów oraz dyskomfort. Jest to zatem kluczowy element prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego, który obejmuje zęby, kości szczęki i żuchwy oraz mięśnie żucia.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki Szczecin. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Szczecin.

Okluzja – nieprawidłowości

Niezgodności w okluzji mogą prowadzić do szeregu problemów stomatologicznych i dysfunkcji. Niektóre z najczęstszych nieprawidłowości okluzji to przebicie zgryzu, czyli nadmierny kontakt zębów górnych z dolnymi, co może prowadzić do nadmiernego zużycia szkliwa, nadmiernego obciążenia zębów oraz dyskomfortu żucia. Ponadto zgryz otwarty, który występuje gdy zęby górne i dolne nie stykają się w przedniej części jamy ustnej, co może prowadzić do problemów z żuciem i mową oraz wpływać na estetykę uśmiechu.

Kolejną nieprawidłowością jest zgryz krzyżowy, czyli sytuacja, gdy zęby górne stykają się z zębami dolnymi poza normalnym zakresem, co może prowadzić do problemów z żuciem, dyskomfortu oraz rozwoju nieprawidłowych nawyków żucia. Ponadto zgryz boczny, czyli brak równomiernego kontaktu zębów bocznych, co może prowadzić do nadmiernego zużycia zębów oraz problemów z funkcją żucia.

Czynniki wpływające na okluzję

Wiele czynników może wpływać na okluzję, w tym:

 • Wrodzone wady zgryzu – nieprawidłowości w okluzji mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań, takich jak wrodzone deformacje szczęki.
 • Nawyki oralne – używanie smoczków, ssanie kciuka czy nadmierna siła podczas żucia mogą prowadzić do nieprawidłowości w okluzji.
 • Uszkodzenia zębów – urazy, ubytki czy nieprawidłowe leczenie stomatologiczne mogą wpływać na kształt i ułożenie zębów, co może prowadzić do nieprawidłowości okluzji.
 • Brak prawidłowej opieki stomatologicznej – nieregularne wizyty u stomatologa oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą prowadzić do problemów z okluzją.

Nieprawidłowa okluzja – leczenie

Leczenie nieprawidłowej okluzji jest złożonym procesem, który może wymagać różnorodnych metod terapeutycznych w zależności od rodzaju i stopnia problemu.

Aparaty ortodontyczne Szczecin są jedną z najczęstszych metod leczenia nieprawidłowej okluzji. Służą one do korekcji wad zgryzu poprzez stopniową zmianę położenia zębów i kości szczęki i żuchwy. Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, w tym tradycyjne aparaty stałe, aparaty samoligujące, aparaty przezroczyste oraz aparaty zamknięte.

 • Aparaty stałe. Składają się z metalowych lub ceramicznych zamków, które umieszcza się na zębach. Druty łukowe, które przechodzą przez zamki, wywierają ciągłą siłę na zęby, co powoduje ich stopniowe przemieszczanie.
 • Aparaty samoligujące. Charakteryzują się brakiem gumek, ponieważ zamki same trzymają łuki w miejscu. Są mniej widoczne i mogą być bardziej wygodne dla pacjenta.
 • Aparaty przezroczyste. Wykonane z materiałów przezroczystych, takich jak tworzywo sztuczne lub ceramika, są mniej widoczne niż tradycyjne aparaty metalowe.
 • Aparaty zamknięte. Stanowią nowoczesną formę aparatów ortodontycznych, które umieszcza się od wewnątrz zębów, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne na zewnątrz.

Ponadto, do korekcji nieprawidłowości w zgryzie lub uzupełnienia braków w zębach stosuje się protezy dentystyczne Szczecin. Istnieją różne rodzaje protez, w tym protezy całkowite, protezy częściowe oraz protezy na implantach.

 • Protezy całkowite. Wykorzystywane, gdy wszystkie zęby są utracone. Są one umieszczane na dziąsłach i podtrzymywane przez ssanie lub efekt przyssawania.
 • Protezy częściowe. Stosowane, gdy brakuje kilku zębów. Mogą być mocowane za pomocą klamr, sprężyn lub implantów.
 • Protezy na implantach. Stanowią trwałe i stabilne rozwiązanie dla osób mających braki w uzębieniu. Protezy te są mocowane na implantach chirurgicznie wszczepionych w kości szczęki lub żuchwy.

Podsumowanie

Okluzja jest kluczowym elementem zdrowia jamy ustnej, a jej nieprawidłowości mogą prowadzić do różnych problemów stomatologicznych oraz dysfunkcji. Leczenie nieprawidłowej okluzji może wymagać zastosowania różnorodnych metod terapeutycznych, w zależności od rodzaju i stopnia problemu. Właściwe leczenie powinno być indywidualnie dostosowane do potrzeb i sytuacji każdego pacjenta, przy uwzględnieniu jego stanu zdrowia jamy ustnej oraz preferencji. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie nieprawidłowości okluzji mogą zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości, zapewniając pacjentom zdrowy i funkcjonalny zgryz na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *