Korona tymczasowa PMMA - kiedy się ją stosuje?
Bez kategorii

Korona tymczasowa PMMA – kiedy się ją stosuje?

W miarę postępu technologicznego i naukowego, stomatologia Szczecin przeżywa prawdziwą rewolucję. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest korona tymczasowa wykonana z polimetakrylanu metylu (PMMA). Jest to materiał, który znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a teraz również w stomatologii. Korona tymczasowa PMMA wyróżnia się swoją trwałością, estetyką oraz dostosowaniem do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeczytaj również: Plombowanie zębów. Jedna z kluczowych procedur

Spis treści:

Czym jest korona tymczasowa PMMA?

Korona tymczasowa PMMA (polimetakrylan metylu) stanowi tymczasowe rozwiązanie w przypadku potrzeby oczekiwania na wykonanie korony stałej w stomatologii. Jest to rodzaj protezy stomatologicznej, która odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia, umożliwiając pacjentowi normalne funkcjonowanie oraz zapobiegając dalszym uszkodzeniom zęba.

PMMA, czyli polimetakrylan metylu, to materiał o wysokiej trwałości oraz wytrzymałości mechanicznej. To czyni go idealnym wyborem do zastosowania w stomatologii. Jest to tworzywo sztuczne, które cechuje się estetyką zbliżoną do naturalnego zęba. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie naturalnego wyglądu protezy tymczasowej.

Proces wykonania korony tymczasowej PMMA zazwyczaj obejmuje skanowanie jamy ustnej pacjenta, . Następnie projektowanie korony przy użyciu zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM. Ponadto, po zaprojektowaniu korony, jest ona frezowana z bloku PMMA. Na koniec ręcznie dopracowywana przez technika dentystycznego, aby zapewnić idealne dopasowanie do kształtu i koloru zęba pacjenta.

Warto zaznaczyć, że korona tymczasowa PMMA nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Wymaga zastąpienia stałą koroną wykonaną z trwalszych materiałów, takich jak ceramika czy metalo-keramika. Jednakże, jej znaczenie w procesie leczenia stomatologicznego jest nieocenione. Zapewnia pacjentowi komfort, estetykę oraz ochronę zęba w trakcie oczekiwania na pełne odnowienie swojego uśmiechu.

Korona tymczasowa PMMA – zastosowanie

 1. Ochrona zęba. Korona tymczasowa PMMA chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami oraz utratą tkanki zębiny. Dzięki temu, ząb jest zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych, a także umożliwia mu odpowiednią rekonstrukcję w trakcie oczekiwania na wykonanie stałej korony.
 2. Estetyka. Korony tymczasowe wykonane z PMMA charakteryzują się wysoką estetyką. To sprawia, że pacjent może czuć się komfortowo z wyglądem swojego uśmiechu. Nawet w trakcie oczekiwania na ostateczne rozwiązanie.
 3. Przywracanie funkcji żucia. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu i trwałości koron tymczasowych PMMA, pacjenci mogą normalnie żuć pokarmy. To z kolei ma znaczenie dla ich codziennego funkcjonowania.
 4. Przygotowanie do ostatecznego zabiegu. Korona tymczasowa PMMA pozwala lekarzowi stomatologowi na dokładne dostosowanie kształtu, wielkości oraz koloru korony stałej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest to niezwykle istotne, ponieważ precyzyjne dopasowanie pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w trakcie ostatecznego zabiegu.
 5. Zabezpieczenie po zabiegach protetycznych. Korony tymczasowe PMMA mogą być również stosowane jako tymczasowe zabezpieczenie po zabiegach protetycznych, takich jak implantologia Szczecin czy mosty protetyczne. Dzięki nim, pacjent może komfortowo funkcjonować do czasu ostatecznego założenia stałej protezy.

Korona tymczasowa PMMA vs. inne materiały

Korony tymczasowe PMMA stanowią jedną z opcji wśród różnorodnych materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak ceramika, metalo-keramika czy tworzywa kompozytowe, korony tymczasowe PMMA posiadają swoje charakterystyczne cechy i właściwości, które warto porównać i zrozumieć.

W przeciwieństwie do koron tymczasowych PMMA, korony ceramiczne oferują wyższą estetykę, ponieważ ceramiczne materiały protetyczne są bardziej zbliżone do naturalnego wyglądu zębów. Jednak korony tymczasowe PMMA mogą być łatwiejsze w obróbce, co pozwala na szybsze i bardziej elastyczne dostosowanie do potrzeb pacjenta.

Metalo-keramika charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, co czyni ją bardziej trwałą niż korony tymczasowe PMMA. Jednakże, korony tymczasowe PMMA są mniej inwazyjne dla naturalnych zębów, ponieważ nie wymagają usunięcia dużej ilości zdrowej tkanki zębiny w celu przygotowania na zakotwiczenie.

Tworzywa kompozytowe oferują możliwość uzyskania estetycznego efektu podobnego do PMMA. Jednakże korony tymczasowe PMMA są zazwyczaj bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, PMMA może być łatwiej dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zalety i ograniczenia

 1. Zalety koron tymczasowych PMMA
  • Szybki czas wykonania. Korony tymczasowe PMMA mogą być wykonane w stosunkowo krótkim czasie, co umożliwia szybsze przeprowadzenie procesu leczenia.
  • Elastyczność w dopasowaniu. Dzięki łatwej obróbce, korony tymczasowe PMMA mogą być łatwo dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Niska inwazyjność. W porównaniu do koron stałych, korony tymczasowe PMMA wymagają mniejszego usunięcia zdrowej tkanki zębiny, co może być korzystne dla zdrowia zęba.
 2. Ograniczenia koron tymczasowych PMMA
  • Mniejsza trwałość. W porównaniu do koron stałych wykonanych z trwalszych materiałów, takich jak ceramika czy metalo-keramika, korony tymczasowe PMMA są mniej trwałe i mogą ulegać szybszemu zużyciu.
  • Estetyka. Choć korony tymczasowe PMMA oferują zadowalającą estetykę, nie są one tak naturalne w wyglądzie jak korony stałe wykonane z ceramicznych materiałów protetycznych.
  • Konieczność wymiany. Korony tymczasowe PMMA są tymczasowym rozwiązaniem i wymagają ostatecznej wymiany na stałe korony wykonane z trwalszych materiałów.

Podsumowanie

Korony tymczasowe PMMA stanowią istotne narzędzie w procesie leczenia stomatologicznego, zapewniając pacjentom komfort, estetykę oraz ochronę zębów w trakcie oczekiwania na stałe rozwiązanie. Ich szybki czas wykonania pozwala na zminimalizowanie dyskomfortu pacjenta oraz skrócenie czasu trwania procesu leczenia. Dodatkowo, elastyczność w dopasowaniu koron tymczasowych PMMA do indywidualnych potrzeb pacjenta sprawia, że są one szeroko stosowane w różnych przypadkach klinicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *