Zanikanie zębów - przyczyny i metody odbudowy
Chirurgia,  Endodoncja

Czym jest zanikanie zębów?

Zanikanie zębów to proces, który polega na stopniowej utracie substancji twardej zęba, w tym szkliwa, dentyny, oraz masy korony i korzenia. To zjawisko stanowi istotny problem w dziedzinie stomatologii, wymagając kompleksowego zrozumienia, diagnozy oraz skutecznego leczenia.

Przeczytaj również: Augmentacja kości w stomatologii

Spis treści:

Zanikanie zębów – przyczyny

 • Zanik szkliwa jest często wynikiem erozji chemicznej, spowodowanej spożywaniem kwasów zawartych w napojach gazowanych, owocach cytrusowych i kwasach żołądkowych. Erozja stopniowo osłabia szkliwo, czyniąc zęby bardziej podatnymi na uszkodzenia i infekcje.
 • Nadmierne szczotkowanie zębów, zwłaszcza z użyciem twardej szczoteczki, może prowadzić do mechanicznego zaniku zębów. Silne naciski na szkliwo mogą powodować uszkodzenia i utratę substancji zębów.
 • Niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze, zwłaszcza wapń i fluor, może prowadzić do osłabienia struktury zębów, co sprzyja procesowi zanikania.
 • Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, mogą zaburzać przemiany wapniowe w organizmie, co wpływa na zdrowie zębów i sprzyja zanikowi.
 • Nawykowe ściskanie zębów, zarówno w czasie snu, jak i na jawie, może prowadzić do zaniku zębów poprzez mechaniczne ścieranie szkliwa i dentyny.

Objawy zanikania zębów

Pacjenci z zanikaniem zębów często odczuwają wzmożoną wrażliwość na zimno, ciepło, czy słodycze. Zanik może wpływać na barwę zębów, nadając im żółtawy lub prześwitujący odcień. Ponadto, zęby zanikające mogą wykazywać nadmierne zużycie na powierzchni koronowej. Pacjenci mogą odczuwać ból podczas jedzenia lub po nim, zwłaszcza przy spożywaniu produktów z wysokim kwasem.

Zanikanie zębów – metody odbudowy

Odbudowa zanikających zębów to proces przywracania utraconej substancji zęba w celu przywrócenia mu funkcji, estetyki i wytrzymałości. Istnieje kilka metod odbudowy zębów, z których każdą dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 1. Plomby kompozytowe
  • Plomby kompozytowe są stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem w odbudowie zębów. Wykonywane są z materiałów kompozytowych, które można dostosować kolorystycznie do naturalnej barwy zębów. Ten rodzaj odbudowy jest stosowany w przypadku niewielkich ubytków lub zaników.
 2. Inlaye i onlaye
  • Inlaye i onlaye to rodzaje odbudowy stomatologicznej wykonanej najczęściej z ceramiki lub złota. Inlaye wypełniają ubytki wewnątrz zęba, podczas gdy onlaye obejmują również część powierzchni zęba.
 3. Korony protetyczne
  • Korony protetyczne stosuje się w przypadku zaników, które dotykają znacznej części korony zęba. Korona jest indywidualnie dopasowywana do zęba, pokrywając go całkowicie i przywracając mu zarówno wytrzymałość, jak i estetykę.
 4. Mosty protetyczne
  • Mosty protetyczne są używane w przypadku brakującego jednego lub kilku zębów. Korony protetyczne, które zastępują brakujące zęby, są zamocowane na sąsiadujących zębach lub implantach. To rozwiązanie stanowi kompleksową odbudowę ubytków zębowych.
 5. Implanty dentystyczne
  • Implanty dentystyczne Szczecin to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w odbudowie zębów. Implanta składa się z metalowego wkładu wszczepionego w kość szczęki lub żuchwy, na którym osadzona jest korona protetyczna. Implanty są trwałe, stabilne i mogą stanowić długotrwałe rozwiązanie.
 6. Endodontyczne leczenie kanałowe
  • W przypadku zaniku zębów wynikającego z głębokich próchnic czy zakażeń bakteryjnych, endodontyczne leczenie kanałowe może być stosowane. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, a następnie zapełnieniu przestrzeni specjalnym materiałem.

Warto zaznaczyć, że wybór metody odbudowy zębów zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar ubytku, lokalizacja, stan ogólny pacjenta i preferencje estetyczne.

Podsumowanie

Podsumowując, zanikanie zębów to złożony problem, którego leczenie wymaga kompleksowego podejścia, łączącego terapie odbudowy zębów, higienę ustną, edukację pacjenta i regularne kontrole stomatologiczne. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów i zapobiegania dalszemu zanikaniu. Pacjenci powinni świadomie dbać o swoje uzębienie, stosować się do zaleceń dentysty i systematycznie uczestniczyć w profilaktycznych wizytach stomatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *