Ruchome aparaty ortodontyczne. Nowoczesne rozwiązania w korekcji zębów
Ortodoncja

Ruchome aparaty ortodontyczne. Nowoczesne rozwiązania w korekcji zębów

Ruchome aparaty ortodontyczne są innowacyjnymi narzędziami, które pomagają w korekcji nieprawidłowego ustawienia zębów u pacjentów. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych, oferując pacjentom dyskretną i wygodną opcję leczenia ortodontycznego. W niniejszym artykule omówimy, czym są ruchome aparaty ortodontyczne, jak działają, jakie są ich zalety i wady, oraz dla kogo są odpowiednie.

Przeczytaj również: Nowe tendencje w ortodoncji. Przezroczyste aparaty

Spis treści:

Czym są ruchome aparaty ortodontyczne?

Ruchome aparaty ortodontyczne, znane również jako aparaty na szynach lub nakładki ortodontyczne, to wyjmowane urządzenia wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, które są noszone przez pacjenta w celu korekcji nieprawidłowego ustawienia zębów. Zamiast metalowych drutów i klamer, ruchome aparaty ortodontyczne wykorzystują delikatne siły do przemieszczania zębów w odpowiednie położenie.

Skontaktuj się, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę. Ponadto, porozmawiać o Twoich potrzebach i przedstawić rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Jak działają?

Działają poprzez stopniowe wywieranie nacisku na zęby, co powoduje ich przemieszczenie w odpowiednie położenie. Pacjent nosi aparat przez określony czas każdego dnia, zazwyczaj przez kilka godzin lub przez całą noc. Aparat może być regularnie dostosowywany przez ortodontę, aby zapewnić odpowiednie efekty leczenia.

Zalety ruchomych aparatów ortodontycznych

  1. Dyskrecja. Ruchome aparaty są mniej widoczne niż tradycyjne aparaty stałe, co sprawia, że są bardziej estetyczne i mniej widoczne podczas noszenia.
  2. Komfort. Elastyczne tworzywo sztuczne używane w ruchomych aparatach ortodontycznych jest bardziej komfortowe dla pacjenta niż metalowe elementy stosowane w aparatach stałych.
  3. Łatwa higiena. Pacjenci mogą łatwo usunąć ruchomy aparat ortodontyczny w celu umycia zębów, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej i zapobiega próchnicy oraz zapaleniu dziąseł.
  4. Bezpieczeństwo tkanki miękkiej. Ruchome aparaty są delikatniejsze dla tkanek miękkich jamy ustnej, co zmniejsza ryzyko owrzodzeń i podrażnień.
  5. Dostosowywanie dla indywidualnych potrzeb. Ruchome aparaty mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania problemu ortodontycznego, co pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów leczenia.

Dostępne ruchome aparaty ortodontyczne

1. Alignery. To przezroczyste nakładki wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, które są dostosowane do kształtu zębów pacjenta. Nakładki stopniowo przemieszczają zęby poprzez wywieranie delikatnego nacisku na poszczególne zęby. Są praktycznie niewidoczne, co sprawia, że są estetyczne. Nakładki są bardziej skuteczne w łagodnych i umiarkowanych przypadkach nieprawidłowego ustawienia zębów. Ponadto, elastyczne tworzywo sztuczne jest wygodne dla pacjenta, a nakładki są łatwe do usuwania i czyszczenia.

2. Aparaty klamrowe. To elastyczne urządzenia z metalowymi lub plastikowymi klamrami, które są przymocowane do zębów za pomocą sprężystych drutów. Aparaty klamrowe stopniowo przemieszczają zęby poprzez wywieranie nacisku za pomocą klamer i drutów. Są bardziej widoczne niż alignery, co może być problematyczne dla niektórych pacjentów. Ponadto, wymagają częstych wizyt kontrolnych u ortodonty w celu dostosowania i regulacji.

3. Aparaty forsus. o specjalne sprężyny zamontowane wewnątrz aparatu ortodontycznego, które pomagają w korekcji problemów zgryzu. Wykorzystują stałe siły do przemieszczania zębów i korekcji dysfunkcji zgryzu. Sprężyny Forsus działają ciągle, co przyspiesza leczenie. Jednakże, to rozwiązanie wymaga specjalistycznej wizyty u ortodonty do montażu i regulacji aparatu Forsus.

Podsumowanie

Ruchome aparaty ortodontyczne stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych, oferując pacjentom dyskretną, wygodną i skuteczną opcję leczenia ortodontycznego. Dzięki swojej dyskrecji, komfortowi i skuteczności, coraz więcej pacjentów decyduje się na ruchome aparaty ortodontyczne jako sposób na poprawę uśmiechu i funkcji zgryzu. Każdy rodzaj aparatów ma swoje własne cechy, zalety i wady, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *