Wiedza i porady

Układ stomatognatyczny. Jaka jest jego budowa i funkcje?

Układ stomatognatyczny jest jednym z fundamentalnych systemów w ludzkim ciele, odpowiedzialnym za szereg istotnych funkcji związanych z głową, twarzą i jamą ustną. Termin „stomatognatyczny” wywodzi się z greckich słów „stoma” (usta) i „gnathos” (żuchwa), co dosłownie oznacza „usta i żuchwa”. Ten złożony układ anatomiczny obejmuje mięśnie, stawy, kości, zęby, tkanki miękkie i narządy zmysłów. Ściśle współpracujące ze sobą w celu zapewnienia nie tylko zdrowia jamy ustnej, ale także funkcji żucia, mówienia i oddychania.

Układ stomatognatyczny pełni kluczową rolę nie tylko w procesie trawienia, ale także w wyrażaniu emocji, komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz utrzymaniu zdrowia psychicznego i społecznego jednostki. Zatem jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie mają ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Przeczytaj również: Proteza na dwóch implantach

Spis treści:

Układ stomatognatyczny – anatomia

 1. Szkieletowa
  • Żuchwa. To ruchoma kość stanowiąca dolną część czaszki. Łączy się z resztą czaszki poprzez staw skroniowo-żuchwowy i pełni kluczową rolę w procesie żucia.
  • Kości czaszki. Składa się z różnych kości, w tym kości czołowej, kości skroniowej, kości ciemieniowej, kości klinowej, kości sitowej, kości szczękowej i kości podniebiennej. Tworzą one ochronną strukturę czaszki, a także stanowią miejsce przyczepu dla mięśni i stawów układu stomatognatycznego.
 2. Mięśniowa
  • Mięśnie żucia. Do najważniejszych należą mięsień żwacz (musculus masseter), mięsień skroniowy (musculus temporalis), mięsień skrzydłowy (musculus pterygoideus lateralis) i mięsień skośny (musculus pterygoideus medialis). Odpowiadają one za ruchy żucia.
  • Mięśnie mimiczne. Są to mięśnie twarzy, takie jak mięsień jarzmowy (musculus zygomaticus), mięsień okrężny oka (musculus orbicularis oculi) i mięsień okrężny ust (musculus orbicularis oris). Kontrolują one mimikę twarzy, wyrażanie emocji oraz mówienie.
 3. Stawowa
  • Staw skroniowo-żuchwowy. Jest to unikalny staw łączący żuchwę z kością skroniową czaszki. Pozwala na ruchy żuchwy, takie jak otwieranie i zamykanie ust oraz ruchy boczne i przód-tył.
 4. Tkanki miękkie
  • Język. To mięsisty narząd znajdujący się w jamie ustnej, niezbędny do procesu połykania, mówienia oraz odczuwania smaku. Składa się z mięśni, tkanki łącznej i nabłonka.
  • Błony śluzowe. Pokrywają wnętrze jamy ustnej, dziąseł, podniebienia, wewnętrzną powierzchnię policzków i warg, a także języka. Chronią i nawilżają te obszary oraz ułatwiają mówienie i połykanie.

Układ stomatognatyczny – funkcje

Żucie i połykanie są jednymi z najważniejszych funkcji układu stomatognatycznego, które umożliwiają przetwarzanie pokarmu i jego transport przez przewód pokarmowy. Proces żucia zaczyna się od chwytania pokarmu przez zęby, a następnie mięśnie żucia prowadzą ruchy zębów, mieląc pokarm. Połknięcie to kolejny etap, w którym pokarm jest przemieszczany przez język i mięśnie gardła w kierunku przełyku.

Układ stomatognatyczny odgrywa kluczową rolę w mówieniu i artykulacji poprzez kontrolę ruchów mięśni twarzy, języka i warg. Dźwięki są formowane poprzez precyzyjne działanie mięśni artykulacyjnych oraz regulację przepływu powietrza przez jamę ustną. Koordynacja między strukturami anatomicznymi, takimi jak język, wargi, zęby i podniebienie, jest niezbędna do wyraźnego wydawania dźwięków i rozpoznawania mowy.

Choć oddychanie jest funkcją, którą kontroluje głównie układ oddechowy, układ stomatognatyczny odgrywa także pewną rolę w tym procesie. Przepływ powietrza przez jamę ustną modyfikuje się przez stan tkanek miękkich, takich jak język i podniebienie. Co wpływa na sposób oddychania. Dodatkowo, nieprawidłowości w strukturze nosa lub układzie zębowym mogą prowadzić do problemów z oddychaniem.

Układ stomatognatyczny wpływa istotnie na estetykę twarzy poprzez kształtowanie struktury kostnej, wyrazistość konturów, proporcje i harmonię twarzy. Zęby, wargi, policzki oraz kształt żuchwy i podbródka mają istotny wpływ na ogólny wygląd zewnętrzny osoby. Zdrowe zęby i równowaga strukturalna w układzie stomatognatycznym przyczyniają się do atrakcyjnego uśmiechu i ogólnej estetyki twarzy.

Zaburzenia układu stomatognatycznego

1. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMD)

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) to zespół różnych zaburzeń dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto, otaczających go struktur, takich jak mięśnie, więzadła i dyski stawowe. Objawiają się one bólem i dyskomfortem w okolicy stawu, trudnościami w otwieraniu i zamykaniu ust, sztywnością żuchwy, trzeszczeniem lub skrzypieniem stawu podczas ruchu żuchwy, a także bólami głowy i szyi. Przyczyny TMD mogą być zróżnicowane, obejmując urazy stawu, nadmierną stresującą pracę mięśni, nieprawidłowy zgryz, złe nawyki żucia czy także stres emocjonalny.

2. Choroby dziąseł i zębów

Choroby dziąseł (np. zapalenie dziąseł, paradontoza) oraz zębów (np. próchnica, erozja szkliwa) stanowią częste zaburzenia układu stomatognatycznego. Nieleczona próchnica może prowadzić do głębszych infekcji, a zapalenie dziąseł do utraty przyczepu zębów i w konsekwencji do utraty zębów. Te choroby mogą być spowodowane złym higieną jamy ustnej, nieprawidłowym odżywianiem, paleniem tytoniu oraz innymi czynnikami ryzyka.

3. Zaburzenia zgryzu

Zaburzenia zgryzu (malokluzje) to nieprawidłowości w ustawieniu zębów, które mogą mieć różne przyczyny, takie jak nieprawidłowy rozwój szczęki i żuchwy, utrata zębów, urazy twarzy czy też nawyki szkodliwe, np. ssanie kciuka czy używanie smoczka u starszych dzieci. Mogą prowadzić do dyskomfortu podczas żucia, problemów z mówieniem, bólu głowy i szyi oraz innych powikłań.

Terapia i leczenie

 1. Farmakoterapia. W przypadku bólu, stanów zapalnych lub skurczu mięśni, mogą być zalecane leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), miorelaksanty lub środki przeciwbólowe.
 2. Aparaty ortodontyczne Szczecin. Specjalne szyny lub nakładki ortodontyczne mogą pomóc w stabilizacji stawu, korygowaniu nieprawidłowego zgryzu oraz zmniejszeniu napięcia mięśniowego.
 3. Iniekcje sterydowe. W niektórych przypadkach, gdy występuje silne zapalenie stawu, mogą być stosowane iniekcje z kortykosteroidami w okolicę stawu skroniowo-żuchwowego w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.
 4. Zachowanie prawidłowych nawyków. Pacjenci mogą być instruowani o unikaniu nadmiernego żucia gumy, zgrzytania zębami, a także stosowania technik relaksacyjnych i redukcji stresu.

W niektórych przypadkach, gdy zaburzenia układu stomatognatycznego wynikają z nieprawidłowości w budowie zębów, zgryzu lub innych problemów stomatologicznych, mogą być zastosowane różne zabiegi stomatologiczne:

 1. Leczenie ortodontyczne. W przypadku malokluzji lub nieprawidłowego ustawienia zębów, leczenie ortodontyczne, takie jak aparaty stałe lub wyjmowane, może być zalecane w celu korekcji zgryzu.
 2. Protetyka stomatologiczna. W przypadku utraty zębów lub uszkodzeń, protezy stomatologiczne, mosty czy implanty Szczecin mogą być stosowane w celu przywrócenia funkcji żucia oraz estetyki.
 3. Leczenie stomatologiczne. Leczenie próchnicy, chorób dziąseł czy endodoncja Szczecin może pomóc w poprawie zdrowia jamy ustnej. Ponadto, w redukcji objawów związanych z układem stomatognatycznym.

Podsumowanie

Zdrowie układu stomatognatycznego ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia jednostki.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMD), choroby dziąseł i zębów, zaburzenia zgryzu oraz problemy z wymową to tylko niektóre z możliwych problemów, które mogą wystąpić w układzie stomatognatycznym. Dlatego też regularne dbanie o zdrowie jamy ustnej i profilaktyczne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zapobiegania tym schorzeniom.

Dbając o układ stomatognatyczny, nie tylko zapewnisz sobie zdrowy uśmiech i komfort codziennego funkcjonowania, ale także poprawisz swoje ogólne zdrowie i samopoczucie. Dlatego pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa i odpowiedniej higienie jamy ustnej, aby cieszyć się zdrowym układem stomatognatycznym przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *