Bez kategorii

Zapalenie dziąseł. Co powinno nas zaniepokoić?

Zapalenie dziąseł, nazywane również gingivitis, jest powszechnym schorzeniem jamy ustnej, charakteryzującym się stanem zapalnym dziąseł. Jest to stadium początkowe choroby przyzębia, które może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak paradontoza, jeśli nie zostanie odpowiednio leczone.

Przeczytaj również: Implanty czy aparat ortodontyczny – właściwa kolejność

Spis treści:

Zapalenie dziąseł – objawy

Objawy zapalenia dziąseł mogą obejmować:

  • Zaczerwienienie dziąseł
  • Opuchliznę i bolesność dziąseł
  • Krwawienie podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej
  • Nieświeży oddech
  • Luźne zęby lub uczucie, że zęby oddalają się od siebie
  • Nagromadzenie płytki nazębnej lub kamienia nazębnego

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki Szczecin. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Szczecin.

Gingivitis a paradontoza

Gingivitis jest to początkowy etap zapalenia dziąseł, charakteryzujący się stanem zapalnym dziąseł. Jeśli nie zostanie skutecznie leczony, może prowadzić do bardziej zaawansowanego stanu – paradontozy. To z kolei jest bardziej zaawansowana forma choroby przyzębia, która rozwija się, gdy zapalenie dziąseł przekracza granice dziąsła, atakując tkankę łączną i kość, która podtrzymuje zęby. W rezultacie dochodzi do utraty przyczepu zębów i obniżenia się kości, co może prowadzić do luźności zębów i ich utraty.

Zapalenie dziąseł a zdrowie ogólne

Badania sugerują, że istnieje związek między zapaleniem dziąseł a chorobami serca, takimi jak choroba wieńcowa, zawał serca i udar mózgu. Stan zapalny, który występuje w zapaleniu dziąseł, może prowadzić do stanów zapalnych w innych częściach ciała, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej podatne na rozwój zapalenia dziąseł, a jednocześnie obecność zapalenia dziąseł może wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi, co zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych.

Co więcej, zapalenie dziąseł może prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, co może z kolei wpływać na drogi oddechowe i prowadzić do problemów z oddychaniem, takich jak bezdech senny.

Zapalenie dziąseł nie jest tylko problemem jamy ustnej, ale może mieć poważne konsekwencje dla ogólnego zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby skutecznie leczyć i zapobiegać zapaleniu dziąseł.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Skuteczna profilaktyka oraz odpowiednia higiena jamy ustnej są kluczowe dla leczenia zapalenia dziąseł oraz zapobiegania jego nawrotom. Szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem pomaga usuwać płytkę nazębną i bakterie z powierzchni zębów. Codzienne używanie nici dentystycznej pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych i płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc między zębami.

Zapalenie dziąseł leczy się zazwyczaj poprzez piaskowanie. To proces usuwania osadów i przebarwień z powierzchni zębów przy użyciu strumienia wody i proszku piaskującego. Pomaga to w oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni zębów oraz eliminacji bakterii. Natomiast skaling to profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej z powierzchni zębów oraz z obszarów międzyzębowych przy użyciu specjalnych narzędzi stomatologicznych.

Podsumowanie

Zdrowe dziąsła są niezwykle istotne dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Zapalenie dziąseł, jeśli nieleczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego też dbanie o zdrowe dziąsła jest kluczowe dla zachowania ogólnego zdrowia.

Zachęcamy więc do regularnych wizyt u stomatologa, skutecznej higieny jamy ustnej oraz dbania o ogólną kondycję zdrowotną dziąseł. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami i zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym związanym z jamą ustną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *