Piaskowanie zębów - co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Stomatologia zachowawcza

Piaskowanie zębów – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Piaskowanie zębów to skuteczna metoda usuwania osadów nazębnych i przebarwień, która coraz częściej znajduje zastosowanie w praktyce stomatologicznej. Jest to procedura, która pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów za pomocą specjalnego urządzenia. Emituje ono strumień powietrza i proszku piaskowego lub sodowego pod ciśnieniem. Procedura ta jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna i nieinwazyjna. Co więcej, to sprawia, że jest coraz częściej wybierana przez pacjentów poszukujących skutecznych metod pielęgnacji jamy ustnej. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się procedurze piaskowania zębów. Ponadto, jej korzyściom oraz kto może skorzystać z tego zabiegu.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Przeczytaj również: Kształt implantów stomatologicznych – stożek, cylinder, spirala. Który wybrać?

Spis treści:

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to procedura wykonywana przez wykwalifikowanego stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Polega na usuwaniu osadów nazębnych, kamienia nazębnego oraz przebarwień z powierzchni zębów za pomocą strumienia powietrza i proszku piaskowego lub sodowego pod ciśnieniem. Proszek, którego używa się w trakcie zabiegu, ma drobne ziarna, które skutecznie usuwają naloty i osady. Ponadto, pozostawia zęby czyste i gładkie. Podczas zabiegu piaskowania zębów, urządzenie emituje strumień powietrza. W połączeniu z proszkiem piaskowym lub sodowym tworzy on mikroskopijne cząsteczki. Kieruje się je na powierzchnię zębów.

Piaskowanie zębów – przebieg

Pacjent siedzi wygodnie w fotelu stomatologicznym. Specjalista dokładnie wyjaśnia przebieg zabiegu i odpowiedzi na ewentualne pytania pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu, przeprowadza wstępną ocenę stanu jamy ustnej. Po to, aby zidentyfikować ewentualne problemy i dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby zapobiec urazom i podrażnieniom tkanek miękkich jamy ustnej, takich jak dziąsła i błona śluzowa, zabezpiecza się je specjalnymi koferdamami lub specjalnymi nasadkami na urządzenie piaskujące.

Po przygotowaniu pacjenta i zabezpieczeniu tkanek miękkich, przystępuje się do właściwego zabiegu piaskowania zębów. Urządzenie piaskujące jest nastawiane na odpowiednie parametry, a strumień powietrza i proszku piaskowego lub sodowego jest kierowany na powierzchnię zębów. Podczas trwania zabiegu, lekarz kontroluje ciśnienie strumienia oraz kierunek jego działania. Po to, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne usuwanie osadów nazębnych i przebarwień.

Podczas zabiegu piaskowania zębów wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w kompresor powietrza i pojemnik na proszek piaskowy lub sodowy, które generuje strumień powietrza z mikroskopijnymi cząstkami proszku, które są kierowane na powierzchnię zębów. Materiał ścierający, który jest używany w urządzeniu piaskującym do usuwania osadów nazębnych i przebarwień z powierzchni zębów. Proszek ten może zawierać różne składniki, takie jak soda oczyszczona, piasek kwarcowy czy glikol polietylenowy.

Korzyści z piaskowania zębów

  1. Skuteczne usuwanie kamienia nazębnego. Podczas zabiegu piaskowania zębów, strumień powietrza i proszku piaskowego lub sodowego skutecznie usuwa kamień nazębny. Powstaje on w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jego usunięcie jest kluczowe dla zapobiegania powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz chorób przyzębia.
  2. Oczyszczenie powierzchni zębów z przebarwień. Proszek piaskowy lub sodowy, używany podczas piaskowania zębów, skutecznie usuwa przebarwienia z powierzchni zębów. Usunięcie przebarwień poprawia estetykę uśmiechu i pozwala na odzyskanie naturalnego, białego koloru zębów.
  3. Zapobieganie powstawaniu próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Regularne piaskowanie zębów pomaga w zapobieganiu powstawaniu próchnicy. Poprzez usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które są głównymi czynnikami ryzyka dla powstawania próchnicy. Ponadto, usuwanie osadów nazębnych pomaga w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł. Takim jak gingivitis i periodontitis, które mogą prowadzić do utraty zębów i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

Podsumowanie

Piaskowanie zębów jest skuteczną i bezpieczną procedurą, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i estetyki jamy ustnej. Regularne piaskowanie zębów pomaga w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł oraz chorobom przyzębia, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Procedura piaskowania zębów jest wskazana dla osób w różnym wieku i o różnych potrzebach stomatologicznych. Od usuwania kamienia nazębnego u dorosłych po zapobieganie próchnicy u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *