Kamień nazębny - dowiedz się jak niwelować problem
Stomatologia zachowawcza

Kamień nazębny. Przyczyny, skutki i metody usuwania

Kamień nazębny, zwany również złogiem nazębnym, to twardy osad, który gromadzi się na powierzchni zębów, przede wszystkim w obszarze przyzębia. Jest to problem powszechny, który może prowadzić do różnych powikłań, ale na szczęście istnieje wiele skutecznych metod jego usuwania.

Przeczytaj również: Reoperacje w endodoncji. Kiedy i dlaczego są konieczne?

Zobacz Implanty Szczecin Cennik – tutaj dowiesz się więcej na temat cen założenia implantów w Szczecinie.

Spis treści:

Jak powstaje kamień nazębny?

Płytka nazębna to miękki, przezroczysty film bakteryjny, który stale tworzy się na powierzchni zębów. Składa się głównie z bakterii, białek śliny, resztek pokarmowych i innych substancji organicznych. W miarę upływu czasu, płytka nazębna podlega procesowi mineralizacji. Jony mineralne, głównie wapnia i fosforu, osadzają się w płytkowej masie bakteryjnej, nadając jej twardość i przekształcając w substancję bardziej zbliżoną do skały.

Zmineralizowana płytka nazębna stopniowo przekształca się w kamień nazębny. Proces ten jest kontynuowany przez osadzanie się kolejnych warstw minerałów na już istniejącym osadzie. Kamień nazębny staje się twardy i trudny do usunięcia mechanicznie.

Może rosnąć i rozwijać się na powierzchniach zębów, głównie w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów, takich jak przestrzenie międzyzębowe, linia dziąseł, czy miejsca, gdzie zęby stykają się ze sobą.

Skontaktuj się, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach i przedstawić rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Kamień nazębny – przyczyny powstawania

  1. Osady z płytki bakteryjnej. Zęby pokrywają się naturalnie warstwą bakterii, która tworzy tzw. płytkę bakteryjną. Jeśli nie jest ona usuwana regularnie poprzez szczotkowanie zębów i nitkowanie, dochodzi do jej mineralizacji, tworząc twardy kamień nazębny.
  2. Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niemożność skutecznego usunięcia resztek jedzenia, bakterii i płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych może sprzyjać gromadzeniu się kamienia nazębnego.
  3. Nadmierna ilość substancji mineralizujących w ślinie. U niektórych osób skłonność do tworzenia kamienia nazębnego może być genetycznie uwarunkowana, a także zależeć od ilości substancji mineralizujących w ślinie.

Skutki obecności kamienia nazębnego

Kamień nazębny drażni dziąsła, co może prowadzić do ich stanu zapalnego. Gingiwitis manifestuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów. Jeśli nie zostanie usunięty, może prowadzić do poważniejszej choroby przyzębia, charakteryzującej się utratą kości wokół zębów, co z kolei może prowadzić do utraty zębów. Ponadto, sprzyja rozwojowi bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach z ust.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania kamienia nazębnego jest profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Używamy specjalnych narzędzi, takich jak skaler, aby delikatnie usunąć nagromadzony kamień. Niektóre gabinety stomatologiczne korzystają również z ultradźwiękowych urządzeń, które pomagają rozbijać kamień nazębny na mniejsze fragmenty, ułatwiając jego usuwanie.

Kolejną z dostępnych metod jest piaskowanie zębów. Ta metoda wykorzystuje strumień sprężonego powietrza i drobnych kryształków piasku, aby usunąć kamień nazębny i przebarwienia z powierzchni zębów. Jednakże kluczowym elementem jest codzienna higiena jamy ustnej.  Regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. 

Podsumowanie

Unikanie problemów związanych z kamieniem nazębnym wymaga skutecznej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u stomatologa. Profesjonalne usuwanie kamienia jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania poważniejszym schorzeniom, takim jak choroba przyzębia. Warto inwestować w regularne kontrole stomatologiczne i edukację pacjentów na temat skutecznych metod utrzymania czystości jamy ustnej, aby zachować zdrowe i piękne zęby przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *