Korony protetyczne w Sanadent Stomatologia
Bez kategorii

Korony protetyczne – rodzaje i zastosowanie

Korony protetyczne są to elementy protetyczne stosowane w stomatologii, które pełnią rolę odtworzenia naturalnej korony zęba. Zazwyczaj wykonuje się je z różnorodnych materiałów, takich jak ceramika, metal czy ich kombinacje, aby zapewnić trwałość, estetykę oraz funkcjonalność.

Korony protetyczne zakładane są na przygotowane zęby, które wymagają odbudowy ze względu na duże ubytki, uszkodzenia mechaniczne, złamania lub po leczeniu endodontycznym (tzw. leczenie kanałowe Szczecin). Ich celem jest nie tylko przywrócenie estetycznego wyglądu zęba, ale również odbudowa funkcji żucia oraz ochrona resztek naturalnego zęba przed dalszym uszkodzeniem.

Przeczytaj również: Zęby mądrości, czyli kłopotliwe ,,ósemki”

Spis treści:

Korony protetyczne – rodzaje

Korony pełnoceramiczne wykonuje się w całości z materiałów ceramicznych, takich jak tlenek cyrkonu lub aluminium, co zapewnia im doskonałą estetykę i naturalny wygląd. Są bardzo estetyczne i można je idealnie dopasować do koloru naturalnych zębów pacjenta, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne. Ceramiczne materiały są biokompatybilne, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i innych problemów zdrowotnych. Ze względu na swoją strukturę ceramiczne, korony pełnoceramiczne są odporne na przebarwienia oraz reakcje chemiczne, co pozwala na długotrwałe utrzymanie estetyki.

Korony metalowe z licówką ceramiczną składają się z metalowej struktury wewnętrznej pokrytej warstwą ceramiczną na widocznej części korony. Metalowa struktura koron zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, co czyni je odpowiednimi do zębów, które muszą wytrzymać duże obciążenia żucia. Licówka ceramiczna, pokrywająca metalową strukturę, zapewnia estetyczny wygląd zęba, podobny do naturalnych zębów pacjenta. Ponadto, można ją dopasować do koloru reszty zębów, co pozwala na uzyskanie naturalnego efektu.

Korony metalowe wykonuje się w całości z metalu, najczęściej z stopu metali szlachetnych, takich jak złoto, stop kobaltowo-chromowy lub tytan. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co czyni je odpowiednimi dla zębów o dużym obciążeniu. Ze względu na swoją wytrzymałość, korony metalowe mogą być cieńsze niż inne rodzaje koron, co minimalizuje konieczność usunięcia zdrowej tkanki zębowej.

Korony z licówką porcelanową składają się z metalowej struktury pokrytej warstwą porcelany na widocznej powierzchni korony. Licówka porcelanowa pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnego wyglądu zęba, dzięki precyzyjnemu dopasowaniu koloru i translucencji. Porcelana jest odporna na przebarwienia, co zapewnia długotrwałą estetykę korony. Co więcej, korony z licówką porcelanową są biokompatybilne, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i innych problemów zdrowotnych.

Korony protetyczne – proces wykonania

Każdy proces wykonania korony protetycznej rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji ze stomatologiem. Podczas tej wizyty dokładnie oceniamy stan zdrowia zęba oraz potrzeby pacjenta. Planowanie leczenia obejmuje również omówienie różnych opcji protetycznych, w tym rodzaju korony i materiału, który będzie najbardziej odpowiedni dla danej sytuacji.

Następnym krokiem jest przygotowanie zęba, na którym zostanie umieszczona korona protetyczna. Zwykle obejmuje to usunięcie uszkodzonej części zęba oraz wyrównanie powierzchni, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla korony. Czasami może być konieczne odbudowanie zęba za pomocą wypełniacza, aby zapewnić odpowiednią podporę dla korony.

Po przygotowaniu zęba, następnym etapem jest wykonanie precyzyjnego odcisku. Odcisk jest niezbędny do stworzenia korony, która idealnie pasuje do kształtu i wielkości przygotowanego zęba.

Podczas kolejnej wizyty pacjent wspólnie ze stomatologiem dokonuje wyboru materiału i koloru korony protetycznej. Wybór ten zależy od preferencji estetycznych pacjenta oraz funkcjonalnych wymagań.

Po dokonaniu wyboru materiału i koloru, przesyłamy odcisk do technika dentystycznego, który wykonuje koronę protetyczną. Technik dentystyczny wykonuje koronę zgodnie z specyfikacjami ustalonymi przez Nas, starając się jak najlepiej odwzorować naturalny wygląd i funkcję zęba. Po otrzymaniu gotowej korony protetycznej, następuje jej przymiarka w jamie ustnej pacjenta. Dokładnie sprawdzamy dopasowanie korony do przygotowanego zęba oraz oceniamy estetykę i funkcjonalność.

Zastosowanie koron protetycznych

1. Wzmocnienie osłabionego zęba. Osłabienie zęba może być spowodowane dużym ubytkiem po wypełnieniach, złamaniem zęba lub po dużym leczeniu endodontycznym (np. kanałowym). Korona protetyczna pełni funkcję osłony, która otacza całą powierzchnię zęba, wzmacniając go i zapobiegając dalszym uszkodzeniom. W ten sposób zębów można uniknąć utraty.

2. Odbudowa zniszczonego zęba. Zniszczony ząb, który nie może być skutecznie naprawiony wypełnieniem, może być odbudowany za pomocą korony protetycznej. Korona przywraca funkcję żucia oraz estetykę zęba, przywracając również jego naturalny kształt i rozmiar.

3. Estetyczne poprawienie wyglądu zębów. Korony protetyczne stosuje się również w celach estetycznych, aby poprawić wygląd zębów pacjenta. Dzięki różnym materiałom i technologiom, korony można idealnie dopasować do koloru i kształtu sąsiednich zębów, co zapewnia naturalny wygląd uśmiechu.

4. Zastosowanie w ramach leczenia implantologicznego. Korony protetyczne są niezbędnym elementem w leczeniu implantologicznym, gdzie implant zastępuje korzeń zęba, a korona protetyczna jest montowana na szczycie implantu. Taka proteza na implantach jest trwała i stabilna, dzięki czemu pacjent może cieszyć się pełnymi funkcjami zastępowanych zębów.

Podsumowanie

Korony protetyczne są nieocenionym rozwiązaniem w stomatologii, pozwalającym na skuteczną odbudowę zniszczonych lub osłabionych zębów. Pełnią rolę osłony i wzmocnienia zęba, zapobiegając dalszym uszkodzeniom i przywracając jego naturalny wygląd oraz funkcję żucia. Korony protetyczne stosuje się przy dużych ubytkach w zębach, po leczeniu kanałowym oraz jako część leczenia implantologicznego, zapewniając kompleksową odbudowę zębów i uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *