Implanty dwufazowe w Sanadent Stomatologia
Implanty

Implanty dwufazowe – poznaj innowacyjną technologię

W dziedzinie implantologii stomatologicznej coraz większą popularność zdobywają implanty dwufazowe. Dzieje się tak ze względu na ich skuteczność i wszechstronność. Wprowadzenie ich do praktyki stomatologicznej otworzyło nowe możliwości leczenia pacjentów z utraconymi zębami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej implantom dwufazowym. Rozpoczynając od ich definicji oraz omawiając motywację leżącą u podstaw stosowania tej innowacyjnej technologii.

Przeczytaj również: Biokompatybilny implant – co to oznacza?

Spis treści:

Czym są implanty dwufazowe?

Implanty dwufazowe składają się z dwóch oddzielnych części. Części chirurgicznej, czyli implantu właściwego, oraz części protetycznej, czyli korony lub mocowania protetycznego. Pierwsza faza procedury obejmuje wszczepienie części chirurgicznej do kości szczęki lub żuchwy. Następnie oczekiwanie na proces gojenia się kości i integrację implantu. Po zakończeniu tej fazy, w drugiej części procedury, na wszczepionym implantacie osadzana jest korona protetyczna lub mocowanie, która odgrywa rolę nowego zęba, odtwarzając funkcje i estetykę naturalnego uzębienia.

Implanty dwufazowe – motywacja do ich stosowania

Istnieje wiele czynników motywujących stosowanie implantów dwufazowych w praktyce stomatologicznej. Jednym z głównych powodów jest ich zdolność do zapewnienia stabilności i trwałości. Ma to kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu leczenia. Ponadto, implanty dwufazowe umożliwiają kontrolowany proces gojenia się tkanek. Dzięki temu integracja implantu z kością przebiega sprawniej i bez ryzyka powikłań. Ma to swoje przełożenie również na to, że lekarze stomatolodzy mają większą elastyczność w planowaniu leczenia. Ponadto, możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ponadto, implanty dwufazowe pozwalają na stopniową rekonstrukcję uzębienia. Odgrywa to szczególne znaczenie w przypadkach, gdzie wymagane jest stopniowe dostosowywanie protetyki do gojących się tkanek. Ponadto, pozwala na osiągnięcie optymalnego efektu estetycznego. Dzięki tym właściwościom, implanty dwufazowe stają się coraz częściej preferowaną opcją leczenia dla pacjentów poszukujących trwałego i efektywnego rozwiązania problemów związanych z utraconymi zębami.

Implanty dwufazowe – budowa

Część chirurgiczna (implant właściwy) to o główna część implantu, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy podczas pierwszej fazy zabiegu. Zazwyczaj ma ona formę stożkowatą lub cylindryczną, aby zapewnić odpowiednią stabilność i integrację z kością. Natomiast, część chirurgiczną wykonuje się zazwyczaj z biokompatybilnego materiału, takiego jak tytan czy jego stop, który jest dobrze tolerowany przez organizm pacjenta.

Natomiast śruba lub nakrętka to element łączący – umożliwia połączenie części chirurgicznej z częścią protetyczną implantu. Śruba lub nakrętka zazwyczaj posiada gwintowany lub stożkowy kształt, który umożliwia jej stabilne osadzenie w części chirurgicznej implantu.

Z kolei część protetyczna to element, który jest osadzany na części chirurgicznej po zakończeniu procesu gojenia się tkanek i integracji implantu z kością. Część protetyczna może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta. W tym korony protetyczne, mocowania dla protez zębowych lub elementy do mocowania mostów protetycznych.

Zalety implantów dwufazowych

Implanty dwufazowe charakteryzują się wysoką stabilnością i skuteczną integracją z tkanką kostną. Dzięki precyzyjnemu osadzeniu w kości oraz odpowiedniemu projektowi i materiałom, implanty dwufazowe umożliwiają trwałe i solidne połączenie z kością. To z kolei przekłada się na długoterminową stabilność i wytrzymałość implantu.

Jedną z kluczowych zalet implantów dwufazowych jest możliwość kontroli procesu gojenia się tkanek wokół implantu. Dzięki dwufazowej naturze procedury, lekarz stomatolog ma możliwość monitorowania i oceny gojenia się kości oraz integrowania implantu z tkanką kostną w pierwszej fazie leczenia. To umożliwia lepszą kontrolę nad procesem i minimalizuje ryzyko powikłań oraz zapewnia optymalne warunki dla długoterminowego sukcesu implantacji.

Dzięki możliwości wyjęcia implantu w celu osadzenia części protetycznej, lekarze mają możliwość dostosowania leczenia do ewentualnych zmian w warunkach klinicznych, takich jak zmiana stanu tkanek czy ewentualne komplikacje. To pozwala na osiągnięcie najlepszych możliwych rezultatów leczenia oraz zwiększa satysfakcję pacjenta z uzyskanego efektu.

Podsumowanie

Implanty dwufazowe stanowią kluczowe narzędzie w dzisiejszej implantologii stomatologicznej, oferując liczne korzyści. Ich zaawansowana technologia, skuteczność oraz wszechstronność sprawiają, że są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w leczeniu pacjentów z utraconymi zębami.

Wraz z postępem technologii i nauki, możemy oczekiwać dalszego doskonalenia procedur oraz materiałów stosowanych w produkcji implantów. Dzięki temu możemy liczyć na jeszcze większą skuteczność i trwałość leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *