Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych
Chirurgia

Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych

Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych, znane również jako ekstrakcja zęba zatrzymanego, to procedura stomatologiczna, która ma na celu wydobycie zęba, który nie wyrósł prawidłowo lub w ogóle nie wydał się na powierzchnię dziąsła. Jest to często nieunikniona konieczność w przypadku pewnych zębów trzonowych, a także innych zębów, które nie są w stanie wyrosnąć bez problemów. W tym artykule omówimy, co to jest chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych i co pacjent może się spodziewać.

Przeczytaj również: Usuwanie zębów. Co musisz wiedzieć?

Skontaktuj się, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach i przedstawić rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych – dlaczego?

Zęby zatrzymane to zęby, które nie są w stanie wyrosnąć normalnie przez dziąsła ze względu na różne przyczyny. Najczęstsze przyczyny to:

 1. Brak miejsca. Brak odpowiedniej przestrzeni w łuku zębowym może uniemożliwić wydostanie się zęba na powierzchnię dziąsła.
 2. Niewłaściwy kierunek wzrostu. Zęby mogą próbować rosnąć w niewłaściwym kierunku, co utrudnia ich prawidłowy wyrost.
 3. Przeszkody. Czasami inne tkanki lub zęby mogą stanowić przeszkodę dla zęba, uniemożliwiając mu wydostanie się.

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych?

Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych jest konieczne, gdy ząb nie jest w stanie wyrosnąć lub jest związany z problemami zdrowotnymi. Najczęstsze sytuacje, które wymagają takiej procedury, to:

 1. Ząb trzeci. W przypadku zębów mądrości, zwłaszcza tych na dnie łuku zębowego, może wystąpić brak miejsca, prowadząc do zatrzymania zęba.
 2. Ząb kiełkowy. Inne zęby, takie jak kły, mogą być zatrzymane, co może prowadzić do problemów z rozwojem reszty zgryzu.
 3. Ząb stały. Rzadziej, zęby stałe mogą również być zatrzymane, co może powodować dyskomfort i problemy estetyczne.

Koniecznie umów się na wstępną wizytę i odwiedź naszą klinikę stomatologiczną! Zadzwoń do nas teraz – KONTAKT.

Procedura chirurgicznego usuwania zębów zatrzymanych

Procedura chirurgicznego usuwania zębów zatrzymanych jest bardziej zaawansowana niż standardowa ekstrakcja zęba. Na początku pacjent przeprowadza konsultację ze stomatologiem, który ocenia stan zęba i określa, czy konieczne jest chirurgiczne usunięcie.

Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie, aby uniknąć bólu i dyskomfortu. Stomatolog lub chirurg stomatologiczny wykonuje nacięcie dziąsła, aby uzyskać dostęp do zęba. Zębów zatrzymanych nie można zwykle wydobyć za pomocą standardowych narzędzi. Stomatolog może wykonać nacięcie lub podzielić ząb na części, aby go usunąć.

Po usunięciu zęba może być konieczne założenie szwów, które pomagają w gojeniu się rany. Po zabiegu pacjent musi przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących pooperacyjnej opieki, takich jak unikanie ostrej żywności, palenia papierosów oraz regularne płukanie ust solą fizjologiczną. Proces gojenia może trwać kilka tygodni, a pacjent powinien regularnie odwiedzać stomatologa w celu monitorowania postępu.

  Podsumowanie

  Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych jest procedurą, która jest niekiedy niezbędna dla zdrowia jamy ustnej. Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii, procedury te są coraz bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne. Jeśli zęby zatrzymane stanowią dla Ciebie problem, skonsultuj się ze stomatologiem, aby omówić najlepsze opcje leczenia.

  Zobacz Implanty Szczecin Cennik – tutaj dowiesz się więcej na temat cen założenia implantów w Szczecinie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *