Resekcja wierzchołków korzeni
Chirurgia

Resekcja wierzchołków korzeni. Zabieg skomplikowany, lecz skuteczny

Resekcja wierzchołków korzeni nazywana jest również apikotomią. To zaawansowany zabieg stomatologiczny, który ma na celu ratowanie zęba poprzez usunięcie końcówki jego korzenia. Jest to procedura, którą wykonuje się w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie były skuteczne lub możliwe, a ząb jest nadal źródłem problemów. W tym artykule dowiesz się więcej o resekcji wierzchołków korzeni i kiedy jest ona konieczna.

Przeczytaj również: Zabieg wszczepienia implantu krok po kroku

Skontaktuj się, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach i przedstawić rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Resekcja wierzchołków korzeni – kiedy jest konieczna?

Resekcja wierzchołków korzeni jest zazwyczaj wykonywana w przypadkach, gdy tradycyjne metody leczenia zębów, takie jak leczenie endodontyczne (kanałowe) lub leczenie próchnicy, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Główne powody, dla których konieczna jest resekcja wierzchołków korzeni, to:

  1. Infekcje lub zapalenie w okolicach końcówki korzenia. W niektórych przypadkach zakażenie lub stan zapalny wokół końcówki korzenia nie może być skutecznie leczone tradycyjnymi metodami.
  2. Niedostępność kanału korzeni. W niektórych przypadkach kanał korzeni jest bardzo zakrzywiony lub zatkanie nie pozwala na tradycyjne leczenie endodontyczne.
  3. Uszkodzenia w okolicach końcówki korzenia. Jeśli wokół końcówki korzenia występują zmiany, takie jak cysty lub guzy, resekcja może być konieczna w celu ich usunięcia.

Procedura resekcji wierzchołków korzeni

Procedura resekcji wierzchołków korzeni jest bardziej zaawansowana niż standardowa apikotomia. Na początku pacjent konsultuje się ze stomatologiem specjalizującym się w chirurgii stomatologicznej. Lekarz ocenia stan zęba i omawia plan leczenia.

Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w okolicach zęba, aby uniknąć bólu i dyskomfortu. Stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła, aby uzyskać dostęp do korzenia zęba. Chirurg usuwa końcówkę korzenia zęba, usuwając przy tym tkanki chore lub uszkodzone.

Po usunięciu końcówki korzenia ząb jest dokładnie oczyszczany, a następnie nacięcie dziąsła jest zamykane za pomocą szwów.

Po operacji pacjent musi przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących opieki pooperacyjnej. Takich jak unikanie ostrej żywności, palenia papierosów i regularne płukanie ust solą fizjologiczną. Proces gojenia może zająć kilka tygodni, a pacjent powinien regularnie odwiedzać stomatologa w celu monitorowania postępu.

Koniecznie umów się na wstępną wizytę i odwiedź naszą klinikę stomatologiczną! Zadzwoń do nas teraz – KONTAKT.

Podsumowanie

Resekcja wierzchołków korzeni jest zaawansowanym zabiegiem stomatologicznym, który może pomóc w uratowaniu zęba, gdy inne metody leczenia zawiodą. Jest to skuteczna procedura, która może zapobiec dalszym problemom zdrowotnym związanym z zębem. Pacjenci, którzy zastanawiają się nad resekcją wierzchołków korzeni, powinni skonsultować się ze stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy jest to dla nich odpowiednia opcja leczenia.

Zobacz Implanty Szczecin Cennik – tutaj dowiesz się więcej na temat cen założenia implantów w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *