Protetyka na implantach a tradycyjne protezy. Która opcja jest lepsza dla pacjenta?
Implanty

Protetyka na implantach a tradycyjne protezy. Która opcja jest lepsza dla pacjenta?

W dzisiejszych czasach stomatologia Szczecin oferuje pacjentom szeroki zakres możliwości przywracania utraconych zębów. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to protetyka na implantach i tradycyjne protezy Szczecin. Oba te podejścia mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi może być trudny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom, aby pomóc pacjentom podjąć świadomą decyzję dotyczącą ich zdrowia jamy ustnej.

Przeczytaj również: Rentgenodiagnostyka. Znaczenie w implantologii stomatologicznej

Spis treści:

Protetyka na implantach. Nowoczesna i trwała

Protetyka na implantach to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na trwałe przywrócenie brakujących zębów. Podstawą tego zabiegu są implanty dentystyczne Szczecin, czyli tytanowe śruby wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Na tych implantach montuje się ceramiczne korony, które działają jak zęby naturalne.

Jedną z głównych zalet protetyki na implantach jest jej trwałość. Implanty są trwale osadzone w kości, co oznacza, że nie ma ryzyka, że proteza się przesunie lub wypadnie. Pacjenci mogą cieszyć się pełną funkcjonalnością swojego uzębienia, jedząc swoje ulubione potrawy i uśmiechając się z pewnością siebie.

Ponadto protetyka na implantach zapewnia lepszą stabilność dla kości szczęki lub żuchwy. Dzięki temu implanty zapobiegają zanikowi kości, który często występuje po utracie zębów. W rezultacie, implanty pomagają utrzymać strukturę twarzy, co przyczynia się do zachowania młodzieńczego wyglądu.

Protetyka na implantach – możliwości

Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym opcjom protetyki na implantach, które oferują pacjentom szeroki zakres możliwości przywracania utraconych zębów.

1. Korony na implantach. To najczęstsze rozwiązanie w protetyce na implantach. Korony ceramiczne umieszcza się na sztucznych korzeniach, czyli implantach, co pozwala na trwałe przywrócenie pojedynczych brakujących zębów. Korony na implantach są trwałe, estetyczne i funkcjonalne, działając jak naturalne zęby. Jednakże, istnieje również możliwość zastosowania koron wykonanych z innych materiałów, takich jak cyrkon czy metal w przypadku zębów umiejscowionych w tylnej części jamy ustnej, gdzie większe obciążenia mogą być wymagane.

2. Mosty na implantach. Mosty na implantach są stosowane w przypadku utraty większej liczby zębów w jednej linii. Za pomocą implantów tworzy się podstawę dla mostu, który zastępuje brakujące zęby. Mosty na implantach są stabilne, estetyczne i pozwalają na efektywne przywrócenie funkcji żucia. Ten rodzaj protezy na implantach jest szczególnie korzystny dla pacjentów, którzy stracili kilka sąsiadujących zębów, ponieważ pozwala na przywrócenie pełnego uśmiechu bez konieczności wszczepiania implantów dla każdego zęba.

3. Protezy na implantach. Protetyka na implantach może również obejmować protezy zębowe, które są wspierane przez implanty. Protezy na implantach są stabilniejsze i bardziej wygodne niż tradycyjne protezy, ponieważ implanty zapewniają solidną podstawę, na której można umieścić protezę. Protezy na implantach mogą być całkowite lub częściowe, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się stabilnością protezy i uniknąć niekomfortowych sytuacji związanych z jej przemieszczaniem się.

All on i technologie

All-on-4 i All-on-6 to innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na przywrócenie pełnego uzębienia za pomocą tylko czterech lub sześciu implantów. W przypadku All-on-4 implanty są umieszczane pod odpowiednim kątem, aby zapewnić stabilność protezy. Ta technika umożliwia pacjentom szybkie przywrócenie funkcji żucia i estetyki uśmiechu. All-on-4 i All-on-6 są doskonałymi rozwiązaniami dla pacjentów, którzy stracili większość lub wszystkie zęby w jednej lub obu łukach zębowych.

W dzisiejszych czasach protetyka na implantach wykorzystuje również zaawansowane technologie cyfrowe, takie jak skany 3D i komputerowe projektowanie CAD/CAM. Dzięki tym technologiom możliwe jest dokładne zaprojektowanie protez na implantach, co pozwala na osiągnięcie doskonałego dopasowania i estetyki. Nowoczesne technologie cyfrowe pozwalają na szybsze i precyzyjniejsze planowanie i wykonanie protez na implantach, co przekłada się na lepsze rezultaty dla pacjenta.

Tradycyjne protezy. Przyjazne dla portfela i bezpieczne

Tradycyjne protezy stanowią klasyczne rozwiązanie dla osób, które straciły większą liczbę zębów. Protezy mogą być całkowite, czyli obejmować wszystkie zęby w szczęce lub żuchwie, albo częściowe, gdy tylko niektóre zęby zostały utracone.

Główną zaletą tradycyjnych protez jest ich dostępność i stosunkowo niższy koszt w porównaniu do implantów. Dla wielu pacjentów protezy są bardziej przystępnym rozwiązaniem finansowym, umożliwiającym przywrócenie funkcji żucia i estetyki uśmiechu.

Tradycyjne protezy również mogą być stosowane u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu implantacji ze względu na niewystarczającą ilość kości lub inne czynniki medyczne. Ponadto, protezy są stosunkowo łatwe do zainstalowania i mogą być dostosowywane do zmian w jamie ustnej w przyszłości.

Jednakże, istnieją pewne wady tradycyjnych protez, które warto brać pod uwagę. Protezy często mogą przesuwać się lub wypadać podczas jedzenia lub mówienia, co może być niezwykle niekomfortowe dla pacjenta. Ponadto, tradycyjne protezy mogą przyczynić się do zaniku kości szczęki lub żuchwy w dłuższej perspektywie, co może prowadzić do problemów związanych z funkcją żucia i estetyką.

Podsumowanie

Decyzja między protetką na implantach a tradycyjnymi protezami zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia jamy ustnej, preferencji pacjenta oraz jego budżetu. Dla niektórych pacjentów implanty mogą być idealnym rozwiązaniem, zapewniając trwałe i estetyczne efekty. Dla innych, tradycyjne protezy mogą być bardziej praktycznym i ekonomicznym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *