Zapalenie przyzębia. Co je powoduje i jak je leczyć?
Bez kategorii

Zapalenie przyzębia. Co je powoduje i jak je leczyć?

Zapalenie przyzębia, zwane również periodontitis, to powszechne schorzenie, które dotyka tkanki okołozębowej. Choć początkowo może wydawać się niegroźne, jeśli nie zostanie odpowiednio leczone, może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym utraty zębów. W niniejszym artykule omówimy główne przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia przyzębia. Po to, aby zwiększyć świadomość na temat tego schorzenia i promować zdrowie jamy ustnej.

Przeczytaj również: Odbudowa dziąseł. Jak się to robi?

Spis treści:

Zapalenie przyzębia – przyczyny

Zapalenie przyzębia wynika z nagromadzenia się płytki nazębnej – lepkiej substancji, która powstaje w wyniku akumulacji bakterii, resztek pokarmowych i śliny na powierzchni zębów. Jeśli płytki nie usuwa się regularnie poprzez szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej, może ona mineralizować się i przekształcić w kamień nazębny, który jest trudniejszy do usunięcia.

Nadmiar kamienia nazębnego i płytki nazębnej powoduje drażnienie dziąseł, co prowadzi do stanu zapalnego. W miarę rozwoju choroby, bakterie penetrującą pomiędzy zębami i dziąsłami mogą doprowadzić do rozwoju infekcji oraz uszkodzenia tkanki łącznej i kości, prowadząc do zaniku dziąseł oraz utraty zębów.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Zapalenie przyzębia – objawy

Objawy zapalenia przyzębia mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby, jednak najczęściej występujące objawy to:

  • Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów lub stosowania nici dentystycznej.
  • Obrzęk, zaczerwienienie i bolesność dziąseł.
  • Recesja dziąseł Szczecin (odstępstwo dziąseł od szyjek zębów).
  • Wrażliwość na zimno lub ciepło.
  • Zwiększona wrażliwość na dotyk lub uciskanie dziąseł.
  • Odbijający się zapach z ust.
  • Luźne zęby lub uczucie zmiany w położeniu zębów.

Metody leczenia zapalenia przyzębia

Leczenie zapalenia przyzębia jest złożonym procesem, który ma na celu kontrolowanie infekcji, redukcję stanu zapalnego oraz przywrócenie zdrowia jamy ustnej. Istnieje kilka głównych metod leczenia, z których każda odgrywa istotną rolę w skutecznym zwalczaniu tego schorzenia.

1. Higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania zapaleniu przyzębia. Szczotkowanie powinno być prowadzone przy użyciu pasty do zębów zawierającej fluor oraz miękkiej szczoteczki, aby uniknąć uszkodzenia dziąseł. Stosowanie nici dentystycznej pomaga w usuwaniu płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc, gdzie szczotka nie może dotrzeć. Dodatkowo, płukanki antybakteryjne mogą być pomocne w redukcji ilości bakterii w jamie ustnej.

2. Profilaktyka. Regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Podczas tych wizyt dentysta przeprowadza profesjonalne czyszczenie zębów. Usuwając nagromadzoną płytkę nazębną i kamień nazębny, które mogą być trudne do usunięcia w domu. Profilaktyczne wizyty pozwalają również na wczesne wykrycie problemów z dziąsłami oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

3. Skaling i root planning. Skaling i root planning są to procedury wykonywane przez dentystę lub higienistę stomatologicznego w celu usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów oraz korzeni zębowych. Procedury te pomagają w oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni korzeni zębowych. Co zapobiega dalszej akumulacji płytki nazębnej oraz zapewnia lepsze przyleganie dziąseł do zębów. Skaling i root planning są kluczowe dla zapobiegania dalszym uszkodzeniom tkanek okołozębowych i utracie kości.

4. Leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach, szczególnie w zaawansowanych przypadkach zapalenia przyzębia, może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego. Mogą to być antybiotyki stosowane miejscowo lub doustnie, które pomagają w zwalczaniu infekcji oraz redukcji stanu zapalnego. Preparaty antyseptyczne, takie jak płukanki lub żele, również stosuje się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, aby kontrolować ilość bakterii i zmniejszyć stan zapalny.

Podsumowanie

Zapalenie przyzębia jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie jest odpowiednio leczone. Regularna higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne u dentysty oraz skuteczne leczenie są kluczowe dla zapobiegania i kontrolowania zapalenia przyzębia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zapalenia przyzębia, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą, aby rozpocząć odpowiednie leczenie i zapobiec dalszym powikłaniom. Dbałość o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotna dla ogólnego stanu zdrowia organizmu, dlatego też należy zadbać o regularne przeprowadzanie kontroli oraz dbać o higienę jamy ustnej na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *