Recesja dziąseł - wylecz ją w Sanadent Stomatologia Szczecin
Bez kategorii

Jak groźna jest recesja dziąseł?

Recesja dziąseł, znana również jako cofanie się dziąseł, to stan, w którym tkanka dziąsłowa otaczająca zęby ulega stopniowemu zanikanie, odsłaniając korzenie zębów. Może dotyczyć jednego zęba lub całej grupy zębów. Z biegiem czasu, recesja dziąseł może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w jamie ustnej. W tym nadwrażliwości zębów, zwiększonego ryzyka próchnicy korzeniowej oraz problemów estetycznych.

Przeczytaj również: Stłoczenie zębów – na czym polega i jak je leczyć?

Spis treści:

  • Przyczyny
  • Objawy
  • Leczenie
  • Podsumowanie

Recesja dziąseł – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn recesji dziąseł są czynniki mechaniczne, w tym agresywne szczotkowanie zębów. Używanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania, stosowanie szczoteczek o twardych włóknach oraz nieprawidłowa technika szczotkowania mogą prowadzić do uszkodzenia tkanki dziąsłowej. Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł (gingivitis) i zaawansowane zapalenie przyzębia (periodontitis), są kolejną istotną przyczyną recesji dziąseł. Te schorzenia wywołane są przez bakterie gromadzące się w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym, prowadząc do stanu zapalnego, niszczenia tkanek przyzębia oraz kości podtrzymujących zęby.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym niedokładne szczotkowanie zębów i brak regularnego używania nici dentystycznej, może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. To z kolei sprzyja rozwojowi stanów zapalnych dziąseł, które mogą prowadzić do ich cofania się. Regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zapobiegania recesji dziąseł.

Urazy mechaniczne i fizyczne, takie jak przypadkowe uszkodzenia dziąseł podczas jedzenia, zbyt mocne nagryzanie, czy uderzenia w zęby i dziąsła, mogą prowadzić do recesji dziąseł. Ponadto, noszenie źle dopasowanych protez zębowych, aparatów ortodontycznych lub innych urządzeń stomatologicznych może powodować tarcie i podrażnienie dziąseł, co z czasem prowadzi do ich cofania się.

Recesja dziąseł – objawy

Jednym z najbardziej oczywistych objawów recesji dziąseł jest widoczne cofnięcie się tkanki dziąsłowej, co odsłania większą część zęba, w tym korzeń. Zęby mogą wyglądać na dłuższe niż zwykle, a linia dziąseł może wydawać się nierówna. Pacjenci często zauważają te zmiany podczas codziennej higieny jamy ustnej lub w trakcie przeglądania się w lustrze. Odsłonięte korzenie zębów, które nie są chronione przez szkliwo, stają się bardziej podatne na bodźce zewnętrzne. Pacjenci z recesją dziąseł często doświadczają nadwrażliwości zębów na ciepło, zimno, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje. Ta nadwrażliwość może być szczególnie uciążliwa i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Ponadto, recesja dziąseł może prowadzić do bólu i dyskomfortu, zwłaszcza podczas jedzenia lub szczotkowania zębów. Ból może być wynikiem odsłonięcia korzeni zębów, co sprawia, że są one bardziej wrażliwe na bodźce mechaniczne i termiczne. Dodatkowo, stan zapalny dziąseł towarzyszący recesji może powodować bolesność i obrzęk.

Metody leczenia recesji dziąseł

  1. Kluczowym elementem leczenia recesji dziąseł jest identyfikacja i eliminacja przyczyn, które do niej doprowadziły. Zalecamy usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej podczas profesjonalnego skalingu. Jeśli przyczyną recesji są choroby przyzębia, konieczne jest leczenie tych stanów za pomocą skalingu i root planingu, które pomagają oczyścić korzenie zębów i usunąć zakażoną tkankę.
  2. W przypadkach zaawansowanej recesji dziąseł, zalecamy chirurgiczne metody leczenia. Chirurgia periodontologiczna może obejmować różne techniki mające na celu regenerację i odbudowę tkanek dziąsłowych.

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów chirurgicznych jest przeszczep dziąsłowy. Procedura ta polega na pobraniu tkanki dziąsłowej z innego miejsca w jamie ustnej, zazwyczaj z podniebienia, i przeszczepieniu jej w miejsce, gdzie występuje recesja. Przeszczep dziąsłowy pomaga zwiększyć objętość tkanki dziąsłowej i chronić odsłonięte korzenie zębów.

W niektórych przypadkach zaleca się zabiegi regeneracyjne, które mają na celu odbudowę utraconej tkanki dziąsłowej i kostnej. Techniki te mogą obejmować zastosowanie membran zaporowych, przeszczepów kostnych lub białek stymulujących wzrost tkanek. Celem tych zabiegów jest stymulacja naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanek.

Inną opcją chirurgiczną są techniki przemieszczenia dziąseł, takie jak przesunięcie płata dziąsłowego. Polega to na przesunięciu istniejącej tkanki dziąsłowej w celu pokrycia odsłoniętych korzeni zębów. Techniki te mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi zabiegami, aby poprawić estetykę i funkcję dziąseł.

Podsumowanie

Recesja dziąseł jest stanem, w którym dziąsła stopniowo cofają się, odsłaniając korzenie zębów. Stomatolog Szczecin odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu recesją dziąseł poprzez diagnozowanie, planowanie leczenia oraz wykonywanie odpowiednich procedur terapeutycznych. Może zalecić profilaktyczne zabiegi, takie jak usunięcie kamienia nazębnego, leczenie chorób przyzębia, a także zaawansowane techniki chirurgiczne, jak przeszczepy dziąsłowe czy zabiegi regeneracyjne. Indywidualnie dostosowany plan leczenia pozwala na skuteczne zarządzanie tym stanem i utrzymanie zdrowych dziąseł na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *