Ukruszony ząb - leczenie w Sanadent stomatologia Szczecin
Bez kategorii

Ukruszony ząb – co dalej?

Ukruszony ząb to sytuacja, z którą mamy do czynienia gdy jego struktura zostaje naruszona wskutek urazu, nagłego nacisku lub zewnętrznego działania siły. Może to dotyczyć różnych części zęba – korona (część widoczna), korzeń (część schowana w kości szczęki lub żuchwy) lub obie te części jednocześnie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Higiena jamy ustnej. Naucz się podstawowej pielęgnacji

Spis treści:

Jak rozpoznać ukruszony ząb?

Rozpoznanie ukruszonego zęba może być względnie proste, jeśli uraz jest widoczny gołym okiem. Objawia się to jako ubytek w szkliwie lub koronie zęba, który może być miejscowo bolesny lub wrażliwy na dotyk. Często pacjenci sami dostrzegają nieprawidłowości w wyglądzie zęba, takie jak uszkodzenia czy pęknięcia, które mogą wskazywać na złamanie.

Ukruszony ząb – jakie typy wyróżniamy?

  1. Złamanie korony zęba. Występuje, gdy uszkodzenie obejmuje tylko jego część widoczną na powierzchni jamy ustnej. Może to być wynik urazu, nagłego nacisku lub działania siły. Złamania korony mogą mieć różny stopień powagi, od niewielkich pęknięć lub ukruszeń szkliwa do głębszych uszkodzeń, które mogą sięgać aż do zębiny. W zależności od rozległości uszkodzenia, leczenie może obejmować wypełnienia, licówki lub korony stomatologiczne w celu odbudowy struktury zęba.
  2. Złamanie korzenia zęba. Jest bardziej poważnym problemem, gdyż dotyka części zęba ukrytej pod dziąsłem. Zazwyczaj zdarza się to w wyniku urazu lub gwałtownego nacisku na ząb. Złamania korzenia mogą być trudne do zdiagnozowania bez odpowiednich badań radiologicznych. Leczenie takiego urazu zwykle obejmuje zabiegi endodontyczne (leczenie kanałowe Szczecin) lub w skrajnych przypadkach ekstrakcję zęba i ewentualnie jego zastąpienie implantem.
  3. Złamanie zęba w obrębie szkliwa, dentyny lub miazgi. Może dotyczyć różnych warstw zęba, mając różne skutki kliniczne. Szkliwo to twarda, ochronna powłoka zęba, a jego uszkodzenie może prowadzić do nadwrażliwości lub zmiany koloru. Złamanie dentyny, czyli warstwy pod szkliwem, może być bolesne i wymagać leczenia endodontycznego, jeśli dotknięta jest miazga – centralna część zęba, która zawiera naczynia krwionośne i nerwy. Leczenie takiego uszkodzenia zęba może obejmować wypełnienia, leczenie kanałowe lub w bardziej zaawansowanych przypadkach korony lub licówki w celu odbudowy struktury i funkcji zęba.

Ukruszony ząb – leczenie

  1. Naprawa ukruszeń przy pomocy wypełnień stomatologicznych. W przypadku niewielkich ukruszeń zęba, które dotyczą głównie szkliwa, stosuje się wypełnienia stomatologiczne. Procedura polega na usunięciu uszkodzonej części zęba i wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem, takim jak żywica kompozytowa. Wypełnienia nie tylko przywracają integralność strukturalną zęba, ale również chronią go przed dalszymi uszkodzeniami oraz zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy.
  2. Licówki jako opcja odbudowy zęba. Licówki to cienkie, ceramiczne nakładki nakładane na przednią powierzchnię zęba w celu poprawy jego wyglądu estetycznego oraz funkcji. W przypadku ukruszonych zębów, licówki mogą być stosowane do zakrycia większych ubytków, zmiany kształtu czy koloru zęba. Przygotowanie do licówek wymaga minimalnego szlifowania zęba, co umożliwia trwałe i naturalnie wyglądające przywrócenie jego struktury.
  3. Korony stomatologiczne w przypadku poważniejszych uszkodzeń. W sytuacjach, gdy ząb uległ poważniejszemu uszkodzeniu, takiemu jak głębokie ukruszenia obejmujące duże fragmenty korony zęba, stosuje się korony stomatologiczne. Korona to wykonany na zamówienie osłonek, która całkowicie otacza ocalałą część zęba nad dziąsłem. Zapewnia ona wsparcie strukturalne, ochronę i przywraca funkcję żucia. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z metalu, porcelany lub ich połączeń, które zapewniają trwałość i estetykę.

Podsumowanie

Po ukruszeniu zęba istotne jest natychmiastowe działanie oraz konsultacja ze stomatologiem w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia i ochrony przed dalszymi powikłaniami. Przeprowadzimy dokładne badanie oraz ocenimy zakres i naturę uszkodzenia zęba. Na tej podstawie zostanie ustalony najlepszy plan leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *