Do jakich problemów stomatologicznych może doprowadzić nieleczona paradontoza? Skutki
Bez kategorii

Do jakich problemów stomatologicznych może doprowadzić nieleczona paradontoza? Skutki

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia lub zapalenie przyzębia, jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka struktur wspierających ząb w jamie ustnej. Obejmuje ona dziąsła (dziąseł) oraz kości, które otaczają i podtrzymują zęby. W przypadku paradontozy dochodzi do stopniowego niszczenia tkanek dziąsłowych i kości. To prowadzi do pogłębiania kieszonek dziąsłowych, recesji dziąseł oraz w końcu do utraty przyzębia. Poznaj skutki nieleczonego schorzenia.

Przeczytaj również: Zęby mądrości, czyli kłopotliwe ,,ósemki”

Spis treści:

Skutki dla dziąseł

Nieleczona paradontoza może prowadzić do recesji dziąseł, co oznacza cofanie się dziąseł wokół zębów. W wyniku paradontozy tkanki dziąsłowe i kościane, które normalnie otaczają ząb, ulegają stopniowemu zniszczeniu. W efekcie dziąsła wycofują się, odsłaniając większą część korzeni zębów. Recesja dziąseł może prowadzić do nadwrażliwości zębów, zmiany estetyki uśmiechu oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia ubytków próchnicowych w miejscach trudno dostępnych.

Paradontoza powoduje również pogłębianie się kieszonek dziąsłowych, czyli przestrzeni pomiędzy dziąsłami a zębami, która zwykle jest niewielka. Nieleczona choroba prowadzi do ich powiększenia i pogłębienia, co z kolei sprzyja gromadzeniu się bakterii i osadu nazębnego.

Ponadto, nieleczona paradontoza może prowadzić do poważnych chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł (gingiwitis). Ponadto, jego bardziej zaawansowana forma, czyli zapalenie przyzębia (periodontitis). Zapalenie dziąseł charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania zębów. W przypadku periodontitis, oprócz objawów zapalenia dziąseł dochodzi do niszczenia kości podtrzymującej zęby. To może prowadzić do ich luźnego osadzenia i utraty przyzębia.

Skutki dla kości

Nieleczona paradontoza prowadzi do stopniowej degradacji kości, która otacza i podtrzymuje zęby. Choroba paradontalna inicjuje proces zapalny w tkankach dziąsłowych i przyzębia, co prowadzi do produkcji enzymów i substancji chemicznych przez organizm w odpowiedzi na obecność bakterii. Te substancje zapalne niszczą kość, która zwykle otacza ząb, prowadząc do jej stopniowej utraty. Degeneracja kości wokół zębów może prowadzić do luźnego osadzenia zębów oraz znacznego pogorszenia ich stabilności.

Jednym z najbardziej widocznych skutków nieleczonej paradontozy jest utrata przyzębia. Przyzębie odnosi się do tkanki łącznej, która otacza ząb i przytwierdza go do kości szczęki lub żuchwy. W wyniku paradontozy, zapalenie prowadzi do stopniowego niszczenia przyzębia, co prowadzi do cofania się dziąseł oraz niszczenia włókien łączących ząb z kością. Konsekwencją tego jest stopniowa utrata tkanki przyzębia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do trwałej utraty zęba.

Skutki dla zębów

Nieleczona paradontoza może prowadzić do nadwrażliwości zębów. W miarę postępującego zapalenia dziąseł i utraty przyzębia, korzenie zębów mogą stać się odsłonięte. Odsłonięcie korzeni zębów naraża je na działanie bodźców zewnętrznych, takich jak zimne, gorące, słodkie lub kwaśne jedzenie i napoje, co może prowadzić do nagłej i bolesnej nadwrażliwości.

Paradontoza wpływa także na ogólny stan zdrowia zębów poprzez zmniejszenie ich stabilności i ochrony. Zanikające dziąsła i przyzębie pozostawiają zęby bardziej narażone na rozwój ubytków i próchnicy. Ponadto, zwiększona ilość bakterii i złogów wokół zębów, charakterystyczna dla nieleczonej paradontozy, sprzyja powstawaniu nowych ubytków, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów.

Leczenie paradontozy w gabinecie stomatologicznym

Skuteczna profilaktyka i właściwa higiena jamy ustnej odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu oraz zarządzaniu paradontozą. Regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej lub innych środków czyszczących międzyzębowych pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i resztek pokarmowych, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.

Skaling i root planing są podstawowymi zabiegami stosowanymi w leczeniu paradontozy. Skaling polega na usuwaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów oraz z obszarów poddziąsłowych. Z kolei root planing to proces wygładzania korzeni zębów, mający na celu usunięcie nagromadzonego na nich płytki nazębnej oraz toksycznych substancji zapalnych. Te zabiegi pomagają w zmniejszeniu zapalenia dziąseł oraz przywracają zdrowe warunki przyzębia.

W zaawansowanych przypadkach paradontozy, gdy zmiany są głębokie i dotyczą struktur bardziej zaawansowanych, stosuje się chirurgiczne metody leczenia. Chirurgiczne podejścia mogą obejmować przeszczepy dziąsłowe, które mają na celu przywrócenie utraconej tkanki dziąsłowej, oraz zabiegi regeneracyjne, które stymulują odbudowę uszkodzonych tkanek przyzębia. Zaawansowane techniki chirurgiczne mogą również obejmować resekcję korzenia zęba czy też lifting dziąsłowy, w celu poprawy stanu zdrowia dziąseł i przywrócenia ich odpowiedniego przylegania do zębów.

Podsumowanie

Paradontoza jest poważnym schorzeniem, które dotyka dziąsła oraz przyzębie, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Stanowi to ważne zagadnienie w stomatologii, gdyż nieleczone może prowadzić do utraty zębów oraz problemów związanych z układem krążenia. Kluczowe jest regularne odwiedzanie stomatologa, dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz stosowanie odpowiednich preparatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *