zabiegi kościozastępcze w Sanadent stomatologia
Chirurgia

Zabiegi kościozastępcze przed implantacją

W przypadku planowania implantacji zębowej, często konieczne jest wykonanie zabiegów kościozastępczych. Po to, aby zapewnić odpowiednią ilość i jakość kości szczękowej, która jest niezbędna do skutecznego osadzenia implantów. Zabiegi te mają na celu wzmocnienie lub odbudowę kości, aby zapewnić solidną podstawę dla implantów i poprawić ich trwałość oraz sukces kliniczny. W tym artykule omówimy, kiedy zabiegi kościozastępcze są niezbędne przed implantacją oraz jakie są różne metody ich przeprowadzania.

Przeczytaj również: Implanty spiralne w stomatologii

Spis treści:

Kiedy zabiegi kościozastępcze są niezbędne?

Niedobór kości szczękowej jest najczęstszym powodem konieczności przeprowadzenia zabiegów kościozastępczych przed implantacją. Niedobór kości może być spowodowany utratą zębów, chorobami przyzębia, długotrwałą protezowaniem lub rekonstrukcyjnymi zabiegami chirurgicznymi.

Jednakże, nawet jeśli istnieje wystarczająca ilość kości, może się zdarzyć, że jest ona zbyt cienka lub zbyt słaba. Z tego powodu nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla implantów. Co więcej, nieprawidłowości w strukturze kości, takie jak zagłębienia, wklęśnięcia lub grube grzbiety kostne, mogą utrudniać prawidłowe osadzenie implantów. Wtedy również konieczne może być wykonanie zabiegów kościozastępczych, aby wyrównać i dostosować strukturę kości do potrzeb implantacji.

W przypadku implantów zębowych w obszarach widocznych, takich jak przednia część szczęki, istnieje wyższe wymaganie estetyczne dotyczące odbudowy. W celu im sprostania, wykonuje się zabiegi kościozastępcze, ponieważ umożliwiają one uzyskanie odpowiedniej ilość i jakość kości, która pozwoli na osadzenie implantów z zachowaniem naturalnego wyglądu uśmiechu.

Zabiegi kościozastępcze – metody

  1. Przeszczepy kości Szczecin. Jest to najczęstsza metoda zabiegowa, polegająca na pobraniu fragmentu kości z innego obszaru ciała pacjenta lub z banku kości. Następnie wszczepieniu go w miejsce, gdzie planowana jest implantacja.
  2. Zastosowanie materiałów kościozastępczych. Istnieją różne materiały kościozastępcze, takie jak materiały ceramiczne, kompozytowe lub bioaktywne, które stosuje się do wzmocnienia lub odbudowy kości szczękowej przed implantacją.
  3. Techniki regeneracyjne. Zabiegi regeneracyjne, takie jak technika PRF (Platelet-Rich Fibrin) lub technika GBR (Guided Bone Regeneration), wykorzystują naturalne procesy gojenia się tkanek oraz materiały wzmacniające, aby pobudzić wzrost i regenerację kości przed implantacją.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu, stomatolog Szczecin ocenia stan tkanki kostnej w jamie ustnej za pomocą badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa. Na podstawie wyników diagnostyki ustala plan zabiegu, uwzględniając lokalizację deficytu tkanki kostnej oraz potrzeby indywidualne pacjenta. Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia, aby zapewnić komfort podczas zabiegu. Gdy środek znieczulający zacznie działać, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, aby uzyskać dostęp do obszaru, który wymaga augmentacji kości. Następnie, w zależności od metody zabiegu, lekarz może zastosować jedną z technik augmentacji kości. Po jej zastosowaniu, obszar zabiegu jest zamykany za pomocą szwów chirurgicznych.

Po upływie określonego czasu, który może zależeć od typu i zakresu zabiegu, lekarz może przystąpić do dalszego leczenia, takiego jak osadzenie implantów stomatologicznych czy odbudowa protetyczna.

Podsumowanie

Zabiegi kościozastępcze przed implantacją są niezbędne w przypadku niedoboru, słabej jakości lub nieprawidłowej struktury kości, aby zapewnić solidną podstawę dla implantów zębowych Szczecin. Metoda zabiegu jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia, potrzeby oraz preferencje. Dzięki postępowi w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, zabiegi kościozastępcze są coraz bardziej precyzyjne, skuteczne i bezpieczne. W celu uzyskania najlepszych efektów i minimalizacji ryzyka powikłań zawsze warto skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który dobierze odpowiednie metody zabiegowe dla indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *