Całkowite bezzębie. Metody leczenia i odbudowy uzębienia
Implanty

Całkowite bezzębie. Metody leczenia i odbudowy uzębienia

Całkowite bezzębie, czyli utrata wszystkich zębów w jamie ustnej, to problem, który może znacząco wpłynąć na zdrowie i jakość życia pacjenta. Na szczęście, istnieją różne metody leczenia i odbudowy uzębienia, które pozwalają pacjentom na przywrócenie funkcji żucia, mowy i estetyki uśmiechu. W niniejszym artykule omówimy główne metody leczenia całkowitego bezzębia oraz zalety i wady każdej z nich.

Przeczytaj również: Zgryz krzyżowy – czym jest i jak wygląda leczenie?

Skontaktuj się, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę. Ponadto, porozmawiać o Twoich potrzebach i przedstawić rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Spis treści:

Całkowite bezzębie – konsekwencje

Brak zębów uniemożliwia normalne żucie pokarmów, co może prowadzić do problemów z trawieniem i niedożywienia. Pacjenci z całkowitym bezzębiem mogą mieć trudności w jedzeniu stałych pokarmów i często muszą ograniczyć swoją dietę do miękkich i łatwych do przeżucia potraw. Brak zębów może również wpłynąć na mowę pacjenta, powodując trudności w wymawianiu niektórych dźwięków i wyrazów. To może prowadzić do problemów komunikacyjnych i obniżenia samooceny.

Ponadto, stan ten może prowadzić do zmian w strukturze twarzy, takich jak obniżenie linii żuchwy czy zapadnięcie policzków. To może sprawić, że pacjent będzie wyglądać na starszego i bardziej zmęczonego. Bez odpowiedniego podparcia zębów, kość szczęki może zacząć się kurczyć i tracić swoją objętość. To może prowadzić do dodatkowych problemów z utrzymaniem protez oraz do zmian w wyglądzie twarzy.

Całkowite bezzębie może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, próchnica i infekcje grzybicze. Bez zębów, bakterie mogą łatwiej gromadzić się w jamie ustnej, co może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji.

Całkowite bezzębie – metody leczenia

  1. Protezy dentystyczne Poznań
    • Protezy ruchome. Protezy ruchome to jedna z najstarszych i najbardziej powszechnych metod odbudowy uzębienia w przypadku całkowitego bezzębia. Są one wykonywane na podstawie odcisków jamy ustnej pacjenta i mogą być łatwo usuwane i wkładane przez pacjenta.
    • Protezy stałe. Protezy stałe, znane również jako mosty na implantach, to trwałe rozwiązanie, które jest mocowane do implantów stomatologicznych osadzonych w kości szczęki. Oferują one lepszą stabilność i komfort w porównaniu z protezami ruchomymi.
  2. Implanty stomatologiczne Poznań. Implanty stomatologiczne są trwałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na całkowite bezzębie. Polegają one na wszczepieniu tytanowych śrub w kość szczęki, które służą jako podstawy dla mocowania protez dentystycznych lub mostów protetycznych.
  3. All-on-4 / All-on-6. Metoda All-on-4 lub All-on-6 polega na umocowaniu protez lub mostów na 4 lub 6 implantach stomatologicznych. Jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie dla osób z całkowitym bezzębiem, które wymaga minimalnej liczby implantów.

Nowoczesne technologie cyfrowe, takie jak CAD/CAM, umożliwiają precyzyjne projektowanie i wykonywanie protez dentystycznych, co pozwala na uzyskanie doskonałego dopasowania i estetyki. Implanty zapewniają nie tylko stabilność protez, ale również stymulują kość szczęki, co przeciwdziała jej zanikowi i utrzymaniu struktury twarzy.

Protezy czy implanty. Co wybrać?

Wybór między protezami a implantami stomatologicznymi w przypadku całkowitego bezzębia zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Protezy dentystyczne są zazwyczaj tańszym rozwiązaniem niż implanty, co może być istotne dla pacjentów z ograniczonym budżetem. Proces uzyskania protez dentystycznych jest zazwyczaj szybszy niż w przypadku implantów, co oznacza, że pacjent może szybciej przywrócić funkcję żucia i estetykę uśmiechu. Jednakże, mogą być mniej stabilne niż implanty, zwłaszcza w przypadku protez ruchomych, co może prowadzić do dyskomfortu podczas jedzenia i mówienia.

Natomiast implanty są trwałym rozwiązaniem, które może przetrwać przez wiele lat, zapewniając stabilną podstawę dla protez dentystycznych. Implanty stymulują kość szczęki, co zapobiega jej zanikowi i utrzymaniu naturalnej struktury twarzy. W przeciwieństwie do protez, implanty wymagają chirurgicznego wszczepienia do kości szczęki, co może wiązać się z ryzykiem powikłań chirurgicznych.

Podsumowanie

Całkowite bezzębie może być poważnym problemem, który znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Współczesna stomatologia oferuje szeroki zakres rozwiązań, które pozwalają przywrócić funkcje żucia, mowy i estetyki uśmiechu dla osób cierpiących na całkowite bezzębie.

Ostateczny wybór między protezami a implantami zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych pacjenta, a także od jego stanu zdrowia jamy ustnej. Dla niektórych pacjentów, protezy mogą być odpowiednim i bardziej dostępnym rozwiązaniem, podczas gdy dla innych implanty mogą zapewnić lepszą jakość życia i komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *