Protezy ruchome - informacje dla pacjentów
Bez kategorii

Protezy ruchome – informacje dla pacjentów

Protezy ruchome są sztucznymi zastępcami naturalnych zębów, które można wyjmować i wkładać do jamy ustnej. Projektuje się je tak, aby zastępować brakujące zęby lub uzupełniać istniejące zęby. Przywracając funkcje żucia, estetykę uśmiechu oraz wspomagając ogólny komfort pacjenta. Protezy ruchome mogą być częściowe, gdy zastępują tylko kilka zębów, lub całkowite, gdy zastępują całe uzębienie.

Przeczytaj również: Przodozgryz. Objawy, leczenie i profilaktyka

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Spis treści:

Protezy ruchome – zalety

Protezy ruchome pozwalają na przywrócenie funkcji żucia osób, które straciły część lub wszystkie zęby. Dzięki nim pacjenci mogą ponownie cieszyć się pełnymi posiłkami, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie i jakość życia. Bez odpowiedniego zastąpienia brakujących zębów, trudniej jest pacjentom przeżuwać jedzenie, co może prowadzić do problemów trawiennych i niedożywienia.

Brakujące zęby mogą wpływać negatywnie na wygląd uśmiechu i ogólny wygląd twarzy. Protezy ruchome pozwalają na uzyskanie naturalnego i estetycznego uśmiechu poprzez zastąpienie brakujących zębów. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać pewność siebie i komfort w codziennych kontaktach społecznych. Po utracie zębów, szczególnie zębów trzonowych, mogą wystąpić zmiany w strukturze twarzy. To prowadzi do pogłębienia fałd nosowo-wargowych i obniżenia wysokości żuchwy. Protezy ruchome mogą pomóc w utrzymaniu właściwego kształtu twarzy poprzez wypełnienie tych obszarów i zapobieganie dalszej utracie tkanki kostnej.

Protezy ruchome są nie tylko skutecznym sposobem na przywrócenie funkcji żucia i estetyki uśmiechu, ale także mogą poprawić ogólną jakość życia pacjentów poprzez utrzymanie kształtu twarzy i zapewnienie komfortu użytkowania. Dlatego też są one popularnym rozwiązaniem dla osób, które straciły swoje naturalne zęby.

Protezy ruchome – kiedy są zalecane?

 1. Protezy ruchome zaleca się osobom, które mają braki w uzębieniu, czyli gdy brakuje jednego lub kilku zębów w jamie ustnej. Braki w uzębieniu mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak próchnica, urazy, choroby przyzębia czy też wypadki. Protezy ruchome pozwalają na zastąpienie brakujących zębów, przywracając funkcje żucia, estetykę uśmiechu oraz utrzymanie kształtu twarzy.
 2. Jeśli istniejące zęby są w złym stanie, na przykład są mocno uszkodzone, zniszczone przez próchnicę, wypadły lub są luźne z powodu chorób przyzębia, protezy ruchome mogą być zalecane jako rozwiązanie. Protezy mogą zapewnić stabilność i wsparcie dla pozostałych zębów, a także zastąpić te, które nie nadają się do odbudowy za pomocą innych metod, takich jak mosty czy implanty Szczecin.
 3. Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł (gingivitis) lub paradontoza (choroba przyzębia), mogą prowadzić do utraty zębów poprzez uszkodzenie tkanki łącznej i kości, które podtrzymują zęby. W takich przypadkach protezy ruchome zaleca się jako sposób na zastąpienie utraconych zębów i przywrócenie funkcji żucia oraz estetyki uśmiechu.

Zasady użytkowania protez ruchomych

Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie protez

Przed zakładaniem lub zdejmowaniem protez zaleca się dokładne umycie rąk, aby uniknąć przenoszenia bakterii do jamy ustnej. Protezy należy delikatnie włożyć do jamy ustnej, unikając zbyt dużego nacisku, który może spowodować uszkodzenie błony śluzowej. Po umieszczeniu protez w jamie ustnej należy sprawdzić, czy są one odpowiednio dopasowane i nie powodują dyskomfortu. Protezy ruchome należy regularnie zdejmować, zwłaszcza na noc, aby umożliwić odpoczynek dla tkanek jamy ustnej i zapobiec podrażnieniom.

  Codzienna higiena protez

  Protezy należy codziennie myć, używając miękkiej szczoteczki do zębów i delikatnego, specjalnego preparatu do czyszczenia protez. Po zdejmowaniu protez na noc, zaleca się moczenie ich w specjalnych roztworach czyszczących lub w wodzie. Po to, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i bakterie. Ponadto, protezy nie powinny być myte gorącą wodą ani przechowywane w miejscach, gdzie mogą być wystawione na wysokie temperatury. To może doprowadzić do deformacji materiału. Co więcej, nie należy używać zwykłych past do zębów do czyszczenia protez, ponieważ mogą one zawierać środki abrazyjne, które mogą uszkodzić powierzchnię protez.

   Regularne wizyty kontrolne u dentysty

   Regularne wizyty u dentysty pozwalają na kontrolę stanu protez oraz ich ewentualne dostosowanie do zmieniającej się sytuacji w jamie ustnej. Podczas wizyt kontrolnych stomatolog może również ocenić ogólny stan jamy ustnej pacjenta i zdiagnozować ewentualne problemy, które mogą wymagać interwencji. Ponadto, może udzielić pacjentowi wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania i pielęgnacji protez, co przyczyni się do utrzymania ich w dobrym stanie przez dłuższy czas.

   Rodzaje protez ruchomych

   Protezy częściowe stosuje się, gdy pacjent ma jeszcze częściowe uzębienie naturalne. Składają się z metalowej ramy, która trzyma sztuczne zęby, oraz akrylowych elementów, które zapewniają podparcie i stabilizację. Protezy częściowe są wyjmowane przed snem i do czyszczenia. W zależności od potrzeb pacjenta, mogą być dostosowane do różnych obszarów jamy ustnej. Zastępując brakujące zęby na górze, na dole lub po obu stronach łuku zębowego.

   Protezy całkowite stosuje się, gdy pacjent stracił wszystkie naturalne zęby w jednej lub obu szczękach. Zwykle są one wykonane z akrylu i są dostosowane do kształtu i koloru dziąseł oraz naturalnych zębów. Protezy całkowite mogą być stabilizowane za pomocą ssawnych sił próżniowych lub za pomocą kleju dentystycznego. Wyjmuje się je przed snem i do codziennej pielęgnacji, a ich noszenie umożliwia pacjentom odzyskanie funkcji żucia, estetyki uśmiechu oraz utrzymanie kształtu twarzy.

   Protezy zatrzaskowe to rodzaj protez częściowych, które utrzymują się w miejscu za pomocą zatrzasków. Przyczepia się je do naturalnych zębów lub implantów dentystycznych. Zapewniają one dodatkową stabilność i komfort w porównaniu do tradycyjnych protez częściowych. Protezy zatrzaskowe są wyjmowane przed snem i do codziennej pielęgnacji. Dzięki zatrzaskom, które dokładnie dopasowują się do przeciwnych zębów, pacjenci mogą cieszyć się większą pewnością siebie podczas używania protez oraz uniknąć problemów związanych z ich luźnym trzymaniem.

   Podsumowanie

   Protezy ruchome stanowią skuteczne rozwiązanie dla osób, które straciły część lub wszystkie zęby. Ich korzyści są liczne i obejmują przywracanie funkcji żucia, poprawę estetyki uśmiechu, utrzymanie kształtu twarzy oraz komfort użytkowania. Dzięki odpowiednio dopasowanym protezom, pacjenci mogą odzyskać pewność siebie i jakość życia. Codzienna higiena, regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz prawidłowe zakładanie i zdejmowanie protez są niezbędne. Po to, aby uniknąć problemów zdrowotnych oraz utrzymać protezy w dobrym stanie przez długi czas.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *