Wyciski protetyczne
Bez kategorii,  Implanty

Wyciski protetyczne i założenie korony

Wyciski protetyczne to następny krok przed załóżeniem korony i pełnym przygotowaniem implantów. Wycisk powinien stanowić dokładną odbitkę danego obszaru jamy ustnej, na którym będzie się utrzymywała przyszła proteza. Wyciski pobiera się za pomocą materiałów zwanych masami wyciskowymi. Podstawą laboratoryjnego wykonania dobrej protezy jest dokładne odwzorowanie pola protetycznego. Dotyczy to uzębienia i bezzębnych odcinków szczęk, co jest możliwe na bazie precyzyjnie pobranych wycisków. Wyciski następnie pobiera się z zastosowaniem najwłaściwszych mas wyciskowych lub skanu skanerem wewnątrzustnym.

Elastyczność konstrukcji implantów umożliwia na procedurę platform switching (platform shifting). Wynika to z wieloelementowej konstrukcji implantu. Gwint osteotomiczny mocuje się w łożu. Po zakończeniu procesu gojenia i osteointegracji umożliwia instalację pozostałych elementów. Charakteryzuje go później idealna mikroporowatość i osteofilna powierzchnia.

Wyciski protetyczne gotowe – co dalej?

Na przygotowanym wycisku mocuje się koronę, która imituje naturalny ząb. Największa zaletą takiego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego ustawienia korony w stosunku do sąsiadujących zębów. Co więcej w wyniku tego nie trzeba ich szlifować, aby dopasować do całości. W zależności od tego co zalecił chirurg i na co zdecydował się pacjent możemy mieć zamocowane różne rodzaje koron:

  • korony porcelanowe z podbudową z metalu szlachetnego, np. złota,
  • korony porcelanowe na metalu – są trwałe, odbiegają natomiast estetyką od uzupełnień na cyrkonie czy koron pełnoceramicznych.
  • korony pełnoceramiczne – Charakteryzują się zbliżoną przeziernością do naturalnych zębów,
  • korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu 
  • korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku glinu (najczęściej stosowane),
  • korony akrylowe (tymczasowe),
  • korony pełno metalowe – obecnie rzadko stosowane.

Implanty Szczecin – Opieka implantologa po wszczepieniu implantów

Przez pierwszy okres zaleca się pacjentom spożywanie rozdrobnionych lub płynnych pokarmów. Konieczne jest też zaprzestanie spożywania alkoholu i palenia papierosów. Należy też unikać jak w poprzednim etapie wysiłku i sportów ekstremalnych. Co więcej mogą one spowodować mechaniczne i fizyczne uszkodzenie, które wpłynie na długoterminową wytrzymałość implantów.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem prowadzącym i umówienia się na wizytę konsultacyjną.

W pewnych przypadkach wyciski protetyczne muszą zostać wykonane ponownie. Dzieje się tak kiedy szczęka lub zęby zostaną uszkodzeone lub pacjent przeszedł nieoczekiwane leczenie ortodontyczne spowodowane innymi problemami.

Interesują ciebie inne zagadnienia dotyczące tematyki implantów – przeczytaj więcej na Blog o Implantach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *