Czym są kieszonki dziąsłowe i jak je leczyć?
Bez kategorii

Czym są kieszonki dziąsłowe i jak je leczyć?

Kieszonki dziąsłowe to przestrzenie lub zagłębienia pomiędzy dziąsłem a zębem, które mogą się rozwijać, gdy zdrowie dziąseł jest zagrożone. Zazwyczaj zdrowe dziąsła przylegają do zębów blisko ich szyjek, utrzymując szczelność dzięki tkance łącznej i włóknom kolagenowym. Kieszonki dziąsłowe powstają, gdy dziąsła odpływają od zęba, tworząc przestrzeń, która staje się miejscem gromadzenia się bakterii i resztek pokarmowych.

Przeczytaj również: Piaskowanie zębów – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Spis treści:

Dziąsła i kieszonki dziąsłowe – anatomia

Dziąsła, znane również jako gingiva, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia zębów i ogólnej higieny jamy ustnej. Są one częścią tkanek miękkich, które otaczają zęby i chronią je przed uszkodzeniami oraz infekcjami. Dziąsła mają dwie główne części: dziąsło wolne (widoczna część, która otacza zęby) oraz dół dziąsłowy (przestrzeń pomiędzy dziąsłem a korzeniami zębów).

Proces powstawania kieszonek dziąsłowych zazwyczaj zaczyna się od odklejania się dziąseł od powierzchni zęba. To może być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, nagromadzeniem płytki nazębnej lub stanami zapalnymi. W wyniku tego procesu powstają kieszonki, które mogą się pogłębiać, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone. Gromadzenie się bakterii i resztek pokarmowych w kieszeniach dziąsłowych prowadzi do stanów zapalnych dziąseł (zapalenie dziąseł). Ponadto, może prowadzić do dalszych problemów, takich jak ubytek kości i utrata zębów.

Kieszonki dziąsłowe – przyczyny powstawania

Istnieje kilka głównych czynników, które mogą predysponować do powstawania kieszonek dziąsłowych. Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, niedostateczna częstotliwość mycia zębów oraz zaniedbanie w zakresie stosowania nici dentystycznej mogą prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł. Płyta ta, jeśli nie jest usuwana regularnie, może przyczynić się do podrażnienia dziąseł i powstawania kieszonek. Ponadto, istotną przyczyną jest kamień nazębny. To zwapniała płyta nazębna, która zbiera się na powierzchni zębów i pod liniią dziąseł. Jego obecność może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia dziąseł oraz przyczyniać się do powstawania kieszonek dziąsłowych.

W celu zapobiegania powstawaniu i pogłębianiu się kieszonek dziąsłowych zaleca się regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Dodatkowo, stosowanie właściwych technik szczotkowania i używanie nici dentystycznej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. To wszystko pomaga utrzymać zdrowe dziąsła i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym związanym z dziąsłami i zębami.

Jak diagnozuje się ten problem?

Podczas rutynowego badania jamy ustnej oceniamy zdrowie dziąseł i poszczególnych zębów. Badanie to obejmuje wizualną ocenę dziąseł pod kątem zaczerwienienia, obrzęku oraz obecności kieszonek dziąsłowych. Używamy specjalnego narzędzia zw. sondą parodontologiczną, aby dokładnie zmierzyć głębokość kieszonek dziąsłowych. Sonda jest delikatnie wprowadzana w przestrzenie pomiędzy dziąsłem a zębem, a wyniki pomiaru są odczytywane w milimetrach. Zdrowe dziąsła zazwyczaj mają płytsze kieszonki, zwykle mierzące od 1 do 3 mm. Głębsze kieszonki mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł lub paradontoza. W niektórych przypadkach zlecamy wykonanie zdjęć rentgenowskich zębów, aby ocenić stan kości podporowej. Radiografie mogą pomóc w identyfikacji utraty kości, która może być wynikiem zaawansowanej paradontozy.

Metody leczenia kieszonek dziąsłowych

Scaling i root planing są podstawowymi zabiegami stosowanymi w leczeniu kieszonek dziąsłowych. Zwłaszcza w przypadkach, gdy kieszonki są głębokie i zalega w nich dużo kamienia nazębnego.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów i pod linią dziąseł. Wykonywany jest przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy scaler lub narzędzia manualne, które delikatnie usuwają osad z powierzchni zębów. Po wykonaniu skalingu, root planing polega na wygładzeniu (planowaniu) korzeni zębowych, aby usunąć nagromadzoną na nich płytkę nazębną oraz toksyczne produkty bakteryjne. Gładka powierzchnia korzeni zębowych sprzyja przywróceniu zdrowia dziąseł i utrzymaniu ich przywierania do zęba.

W przypadkach zaawansowanych, gdy kieszonki są głębokie i występuje znaczna utrata kości podporowej, może być konieczne zastosowanie odbudowy kości. Proces ten może obejmować stosowanie materiałów regeneracyjnych, takich jak kości allogeniczne (pochodzące od dawców), błony kolagenowe lub czynniki wzrostu, które pomagają w odbudowie utraconej tkanki kostnej i przywróceniu stabilności zębom.

Podsumowanie

Kieszonki dziąsłowe są płytszymi lub głębszymi przestrzeniami pomiędzy dziąsłem a zębami, które mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie są właściwie leczone. Objawy kieszonek dziąsłowych mogą obejmować krwawienie podczas szczotkowania zębów, zaczerwienienie dziąseł, obrzęk oraz wrażliwość na zimno lub ciepło. Dbałość o zdrowie dziąseł jest niezwykle istotna dla ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *